Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nulitate absoluta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nulitate absoluta

Tatăl meu mi a făcut acte de întreținere pe doua imobile. Acum dorește sa mi anuleze în instanta cel de al doilea act pe motiv ca nu are cauza. Adică nu este legal deoarece întreținerea i o acordam pt primul act de întreținere. Poate sa mi anuleze cel de al doilea act? Mulțumesc!
Nu neaparat. Tocmai pentru ca întreținerea este un contract aleatoriu, este posibil ca pe termen lung îngrijirea prestata sa depășească valoric imobilul din primul act.
Se poate încheia un contract de întreținere in schimbul a mai multe imobile.
Știind că tu însuti ai încheiat deja un contract de întreținere pentru un bun, nu prea mai are noimă să susții acum ca al doilea contract de întreținere este lipsit de cauză.
... Acum dorește sa mi anuleze în instanta cel de al doilea act pe motiv ca nu are cauza. ...

Va dati seama ca si dansul s-a informat inainte sa faca astfel de afirmatii, asa incat trebuie citite contractele inainte de a se putea spune daca se poate sau nu se poate cere anularea ultimului.
trandafir2, moderator