Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dacă am pensie mai beneficiez și de șomaj???
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dacă am pensie mai beneficiez și de șomaj???

Bună ziua!Din data de 27 noiembrie2019, eu am depus dosarul privind acordarea pensiei pentru limită de vârstă și am rămas în continuare în câmpul muncii fără să fac demersul de a mă retrage și cu dorința de a rămâne în continuare la muncă la o întreprindere privată pt mărirea punctului de pensie .Vă rog să-mi spuneți dacă primesc pensie ,mai beneficiez și de șomaj tehnic ???Până la ora actuală am primit șomaj din decembrie de la întreprindere fiind în organizare și eram pe punctul de a începe activitatea din 15 aprilie .Vă mulțumesc anticipat!
Pensia pentru limita de varsta poate fi cumulata cu indemnizatia de somaj tehnic.