Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Intelege cineva care este corelarea cu privire la ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Intelege cineva care este corelarea cu privire la testarea persoanelor care au fost confirmate pozitiv si daca acestea sunt cele din carantină sau nu?Par sa fie toti adunati dar nu stiu cati din cei carantinati sunt cu testare pozitiva COVID 19 din număru

Eu nu inteleg de unde provin persoanele testate pozitiv.
Sunt cele din carantină combinate cu cele din orase sau cum?
Mie asa imi pare si situația este confuză.

[ link extern ]

,,Corelația dintre numărul de teste zilnice și noile cazuri de infecție cu COVID 19 este evidentă. Cu cât numărul de teste făcute în 24 de ore este mai mare, cu atât crește și numărul cazurilor noi raportate în 24 de ore. Și invers."

M-ar interesa sa ma lămuresc câte persoane sunt testate pozitiv în carantină si cate în orașe dar care să nu fi venit din străinătate.

Cunoaste cineva aceasta informatie?

As vrea sa stiu cati din cei veniți din străinătate si aflati în carantină au fost testați si cati din ei au ieșit pozitiv si cati negativ.
Trebuie să fie un număr foarte mare de testati pozitiv.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Pentru o deplina lamurire cititi si un interviu cu ministrul sanatatii despre teste, cine, cum si de ce intra la categoria celor care fac asa ceva:
[ link extern ]
Va multumesc foarte mult pentru răspunsuri si pentru link-urile indicate.
Eu nu le găseam în mod sigur.
Am cautat si eu dar nu am gasit ce ati indicat dvs.

Referitor la expertiza

După cum banuiesc ca ati remarcat si dvs. nimeni nu are expertiza pe asa ceva.
COVID 19 este ceva ce ii surprinde pe toti specialiștii.

In opinia mea, expertiza au cei care împiedică infectarea populației țării pe care o conduce.
Si daca analizăm problema din acest unghi...apar multe întrebări...
Nu voi ridica însă întrebări.cu cine ar avea expertiza in domeniu.

Avem două chestiuni.
1. Lipsa infectarii unei populații sau a unei tari.
Este exclus asa ceva în ceea ce privește România as opina eu.

2. Oprirea transmiterii virusului in tara sau izolarea lui.
Punct ratat.
Nu doar de România...ca sa nu ma trezesc ca opozitia ar veni cu idei ca ar avea ei oameni...Opozitia e praf...si.nunare oameni...
Nu ca ar conta dar e bine sa precizez...
E război bacteriologic si nu propaganda politica sa.mituiesti oamenii cu ulei si alte produse...
Nu cred ca au vaccin.
Dacă opoziția ar avea vaccin...ar avea respectată mele si votul meu declarat...
Nu au asa ceva si nici nu vor avea...

Telefonul ma obosește.
Ia ce cuvinte vrea el.
Ma voi opri.
Voi reveni ulterior.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
In ceea ce priveste Bucureștiul m-ar interesa sa stiu de unde apar persoanele nou infectate.
Bănuiesc că sunt cei aflați în carantină si cei aflați în izolare la domiciliu.

M-ar interesa sa stiu si daca exista persoane infectate în afara acestora în ultimele 2-3 zile.
In prezent, exista ceva mai multa ordine si ar fi bine sa stim acest lucru.

M-ar interesa si in ce cartiere ar aparea noi infectati daca nu sunt cei carantinati sau izolați la domiciliu.Aceia nu ma intereseaza pentru ca au venit contaminati din străinătate și.mai rau ma induc in eroare.

De pilda, în cartierul X un infectat, în cartierul y doi infectati, etc.

Pana nu avem o statisca asa nu ne putem da seama cum ar trebui procedat cu deschiderea școlilor si desfasurarea de activitati comerciale la un mod mai relaxat.Trebuie urmărit cum s-au infectat noile persoane sau din ce categorie fac parte.
Exista o anumită izolare si pe cartiere si din acest motiv ar fi bine de stiut.

Nici protocolul cu testarea nu l-am gasit pe net.
Il are cumva cineva?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Date asa de detaliate n-o sa gasiti.
Protocolul de testare, daca mai e exact acelasi, a fost stabilit de INSP :
[ link extern ]
In plus, cititi cu atentie si articolul urmator, virusul asta nu e chiar o simpla gripa si mai avem pina a intelege toate mecanismele prin care il putem combate :
[ link extern ]
latka, moderator
Am găsit si eu ceva la următorul link:

[ link extern ]

,,În Spania, pacienţii externaţi rămân încă două săptămâni în carantină la domiciliu, înainte de a fi testaţi din nou. Nu se ştie pentru cât timp aceşti pacienţi rămân un vector de transmitere pentru ceilalţi. Testele PCR nu au rezultate 100% sigure. Şi va depinde de testele de anticorpi în grupe mari de populaţie."

Ma intreb, cum Dumnezeu, vor putea stabili în mod sigur data la care s-a vindecat persoana si nu mai prezintă risc de transmitere a coronavirusului...daca nu cunosc data la care au fost infectati...

Dacă am inteles eu bine dr. STREINU CERCEL estimează o durata de 50 de zile.Sau de 10 saptamani.
Dar, nu am inteles pe.ce studiu se bazează.
Probabil ca a urmărit evoluția la cei infectati si vindecati o perioadă lungă de timp, o perioada de 50 de zile sau mai mult.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat