Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Firma data in judecată fără motiv întemeiat
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Firma data in judecată fără motiv întemeiat

Salutare.

Am o situație ciudata cu un fost client căruia i-am prestat servicii de creare software la comanda in luna Ianuarie, la sfârșitul lunii Ianuarie i-am predat proiectul iar el a făcut plata. Ieri ma trezesc cu mail de la el ca nu ii mai convine ce i-am făcut și astăzi îmi va trimite proces verbal de predare Recepție neconformă plus notificare legală daca nu ii returnez banii, cu amenințările de rigoare ca dacă nu ii plătesc astăzi va cere daune uriașe in instanța. Eu am mail-urile cu el in care îmi spunea ca proiectul este in regula.
Întrebarea mea ar fi cum trebuie sa procedez in situația asta? Pana in momentul de fata nu am mai avut situații de genul și nici probleme juridice

Multumesc!
Dragus, utilizator
Daca v-ati indeplinit obligatiile
contractuale cu profesionalism, probabil i se va respinge o eventuala actiune in raspundere civila contractuala; oricum, veti avea posibilitatea de a formula intampinare in proces.
N-ar strica sa contractati servicii avocatiale de consultanta in ceea ce priveste notificarea formulata!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Daca v-ati indeplinit obligatiile
contractuale cu profesionalism, probabil i se va respinge o eventuala actiune in raspundere civila contractuala; oricum, veti avea posibilitatea de a formula intampinare in proces.
N-ar strica sa contractati servicii avocatiale de consultanta in ceea ce priveste notificarea formulata!

Chestia care ma pune pe gânduri este următoarea, tocmai i-am spus ca avem contractul de prestări servicii, aveam mail-utile unde imi spunea ca este totul in regula iar el mi-a răspuns ca nu o sa dea firma in judecată, ci pe mine ca persoana fizica
sa va dea, nu aveti cum sa il impiedicati. daca va da, vedeti in citatie ce cere si din ce motive, si veti apela la avocat.
Nu prea văd de ce temei se va prevala să vă dea pe dvs; veti putea invoca inclusiv exceptia lipsei calitatii procesuale pasive!
Se pare ca stresul acumulat in timpul pandemiei cauzeaza multor persoane.In primul rand pt a va cere despăgubiri uriașe persoana respectiva va trebui să timbreze corespunzator valorii solicitate.Nu va faceti griji vorbe aruncate în vânt.In cazul in care rin absurd perseverează este recomandat sa discutati cu un av.