Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Proces verbal scris gresit cu multe date gresite! va ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Proces verbal scris gresit cu multe date gresite! va rog sa ma sfatuiti

intr-o noapte in timp ce ma intorceam de la sibiu spre valcea am fost oprit de un echipaj pe motivul ca as fi depasit pe linia continua, acest lucru fiind neadevarat!
Mi s-a intocmit proces verbal pe care am refuzat sa il semnez iar acesta mi-a venit ieri prin posta. Cand am citit procesul am gasit o sumedenie de greseli:
1. Numele mi-a fost gresit peste tot (in loc de NETEA a scris NATEA). Vreau sa spun ca numele mi l-a gresit atat pe proces cat si pe dovada si plicul de corespondenta
2. La adresa a gresit sectorul ( in loc de 3 a scris 4) + numele strazii (a mancat o litera)
2. Numarul de inmatriculare la fel gresit! (in loc de DCY a scris DCN).
3. Spune k eu conduceam pe DN1 Sibiu - Valcea ( acel drum fiind defapt DN7)
4. Pe dovada de circulatie scrie ca este valabila dupa 29.11.2009 pana pe 13.11.2009
5. Tot pe dovada a scris ca m-as fi depasit singur (auto cu nr. meu la fel gresit cum am mentionat mai sus) insa aici a taiat cu o linie si a scris nr altei masini
6. Masina care cica as fi depasit-o nu a semnat nimic, el ne stiind de ce este oprit. Pe procesul meu verbal scrie numele si cnp-ul lui insa nici o semnatura de-a lui
7. Scrie ca fapta savarsita este prevazuta de art. 120 lit i si h din HG 1391/06 si sanct de art 100/3/1 din oug 195/02. Aici vreau sa spun ca din cate am aflat eu sanctiunea 100/3/1din oug 195/02 nu are nici o legatura cu fapta.

va rog sa imi spuneti si mie parerea dumneavoastra si sansele de castig daca fac contestatie ! va multumesc! Cu mult respect Dragos
Am mai gasit inca o neregula! pe procesul verbal la localitate scrie Rau vadului si echipajul facea parte din BPR Sibiu! Insa localitatea respectiva apartine judetului Valcea
Am trecut recent prin asa ceva si am castigat cu decizie irevocabila si definitiva 1iti trebuie rabdare:
-depune contestatie pe baza ordonantei!
-leaga-te de orice neconcordanta a PV.pe care trebuie s-o subliniezi in Plangerea contraventionala!!!
-vei castiga in recurs,atentie insa la recurs daca nu vor modifica PV,asa au facut la mine,astept sa depun plangere penala pt fals si uz de fals!
o sati trimit luni formatul si vei modifica doar datele!e simplu,nu-ti trebuie avocat!
va multumesc mult! e-mail-ul meu este dady_carcalete@yahoo.com !
Impotriva procesului verbal de stabilire si sanctionare a contraventiei formulati plangere contraventionala in termen de 15 zile de la comunicarea acestuia. Plangerea contraventionala este de competenta instantei de drept comun pe raza careia a fost savarsita contraventia, suspenda executarea si este scutita de plata taxei de timbru si a timbrului judiciar. Motivele de nulitate a procesului verbal de constatare a contraventiei le gasiti, in principal, in art. 16 si art. 17 din OG nr. 2/2001.

ART. 16
(1) Procesul-verbal de constatare a contravenţiei va cuprinde în mod obligatoriu: data şi locul unde este încheiat; numele, prenumele, calitatea şi instituţia din care face parte agentul constatator; datele personale din actul de identitate, inclusiv codul numeric personal, ocupaţia şi locul de munca ale contravenientului; descrierea faptei contravenţionale cu indicarea datei, orei şi locului în care a fost săvârşită, precum şi arătarea tuturor împrejurărilor ce pot servi la aprecierea gravitatii faptei şi la evaluarea eventualelor pagube pricinuite; indicarea actului normativ prin care se stabileşte şi se sancţionează contravenţia; indicarea societăţii de asigurări, în situaţia în care fapta a avut ca urmare producerea unui accident de circulaţie; posibilitatea achitării în termen de 48 de ore a jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ, dacă acesta prevede o asemenea posibilitate; termenul de exercitare a caii de atac şi organul la care se depune plângerea.

ART. 17
Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele şi calitatea agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei săvârşite şi a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata şi din oficiu.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
ONORATÃ INSTANŢÃ,

Subsemnatul INTIMATUS, domiciliat in Bucureşti, Calea VVVVVVVVVnr. WW, bl.BB,
sc.X, apt.YY, sect.U, legitimat cu CI…Seria….Nr. …..,CNP…..

formulez prezenta
PLÂNGERE ÎMPOTRIVA PROCESULUI-VERBAL DE CONTRAVENŢIE
seria CC numarul 123456 din data de 01.01.1111 incheiat de ag. Scarbici Falsificatorul, din SPR
-biroul jud. Alfa.

Vă rog să dispuneţi anularea procesului-verbal, fiind întocmit cu încălcarea dispoziţiilor
legale şi pe cale de consecinţă să dispuneţi anularea sancţiunilor ce mi-au fost aplicate prin
acest proces verbal , exonerarea de plata amenzii de 780 lei şi restituirea permisului de conducere.

MOTIVARE

În fapt :
La data de 11.11.2119 mă deplasam cu autoturismul de serviciu, marca Rolls-Royce, cu
numarul de înmatriculare B-00-SEF, proprietatea S.C.Polita Corupta S.R.L., din directia Soseaua
de Centură, spre Bucureşti, prin Comuna Spaga.
În zona respectivă există o curbă la drepta, marcată cu bandă continuă, după care urmează
o linie dreaptă marcată cu bandă întreruptă, circa 25 de metri, apoi banda continua de la trecerea
de pietoni. Anexez fotografii doveditoare.
M-am angajat în depăşirea unui autoturism după banda continuă, în dreptul celei întrerupte,
în faţa acestuia aflându-se un autobuz de transport local. Acesta din urmă a dat semnal
dreapta şi a încetinit, după el fiind autoturismul pe care l-am depăşit şi alte două autovehi-
cole care veneau din spate. Întrucât din faţă veneau alte autovehicole, am fost nevoit să ace-
lerez şi să trec peste banda continuă şi trecerea de pietoni, prin manevra de depăşire.
Fiind oprit de patrula de politie rutieră, am recunoscut manevra efectuată, dar am explicat că
am fost obligat de situaţia creată să procedez astfel. Se crease excepţia de la regulă, prin
care am prevenit un accident cu autoturismele din faţă. În această situaţie au mai fost înca
două autovehicole.
Prezentând actele, am fost anunţat că autoturismului îi expirase Inspectia Tehnica Periodică
la data de 10.11.2119, lucru pe care nu-l cunosteam, aceasta fiind o masina pe care o
folosim mai multi colegi,si despre care ştiam că fusese la ITP,cu cateva zile înainte
Deoarece eu raspund de mai multe locaţii ale unei firme,care îmi impune să fac
minimum doua deplasări zilnice, inclusiv sâmbăta şi duminica, am gresit că nu m-am uitat
la plecare pe certificatul de înmatriculare a autoturismului, altfel ,chiar cu riscul de a nu-mi
îndeplini sarcinile de serviciu, nu l-aş fi folosit!
Ca urmare a penalizărilor primite, mi-a fost suspendat dreptul de a conduce pe o perioadă
de treizeci de zile, fapt ce îngreunează mult activitatea mea de asigurare a securităţii
locaţiilor firmei.
Prezentandu-mă în data de 13.11.19,la CEC Bank, sucursala Platii, să plătesc 1/2 din
minimum amenzii aşa cum prevăd disp. 28 din OG 2/2001 “Contravenientul poate achita, pe loc
sau in termen de cel mult 48 de ore de la data incheierii procesului-verbal ori, dupa caz, de la
data comunicarii acestuia, jumatate din minimul amenzii prevazute in actul normativ, agentul
constatator facand mentiune despre aceasta posibilitate in procesul-verbal. In actul normativ de
stabilire a contravenţiilor aceasta posibilitate trebuie menţionataîin mod expres. Termenele
statornicite pe ore incep să curgă de la miezul nopţii zilei următoare, iar termenul care se
sfârşeşte într-o zi de sărbatoare legală sau când serviciul este suspendat se va prelungi până la
sfarşitul primei zile de lucru următoare.

am fost anunţat de catre operatoarea de serviciu, că trebuie s-o platesc integral, deşi legea îmi
conferea dreptul de a plăti în cuantum de 1/2 din totalul amenzii aplicate, în doua zile
lucratoare. Operatoarea mi-a comunicat că nu este menţionat în procesul verbal de constatare,
această posibilitate de plată. Am revenit şi adoua zi, primind acelaşi răspuns de la ªefa de
agenţie. Cu o zi inainte am trimis şi un Email catre CEC-Bank, prin care ceream lămuriri scrise
asupra situaţiei, a cărui copie o anexez!

În această situatie, vă rog să constataţi că susmenţionatul proces verbal de contravenţie este
nelegal şi neîntemeiat , fiind întocmit cu încalcarea dispoziţiilor legale, motiv pentru care vă rog
să dispuneţi anularea acestuia, anularea sancţiunilor aplicate şi exonerarea mea de la plata amenzii
aplicate şi ca o consecinţă restituirea permisului de conducere.
Solicit soluţionarea cauzei şi în lipsă.
În drept invoc disp.art.28din OG 2/2001, art.242 pct.1 c.pr.c. .
Depun prezenta plângere în 3 exemplare, pentru a fi comunicată şi intimatei.

INTIMATUS CORECTUS

Domnului Preşedinte al Judecătoriei ALFA
Judeţul Ilfov

Aceasta este hotararea primei instante! :

Judecatoria xxxxxxxxxxxxxx
Dosar yyyyy/mm/2119

SECTIA CIVILA
Sentinta civila nr11111
Sedinta publica de la mm nnnn 2119
Instanta compusa din :
Presedinte Judecatorus Corectus
Grefier Profesionistus Deplinus

Pe rol judecarea cauzei civile avand obiect de judecata plangere la PV de contraventie privind pe petentul Intimatus Corectus in contradictoriu cu intimata SPR-biroul jud. Alfa.
La apelul nominal facut in sedinta publica se prezinta petentul,lipsa fiind intimata.
Grefierul de sedinta expune referatul cauzei in cadrul caruia invedereaza ca s-a depus intampinare.
Se comunica copia Intampinarii .
Instanta acorda cuvantul pe probe.
Petentul arata ca solicita ptoba cu inscrisuri si solicita judecarea cauzei.
Instanta,in baza art 167 Cpc incuviinteaza pentru parti proba cu inscrisuri,constatata cauza in stare de judecata si acorda cuvantul pe fondul cauzei.
Petentul solicita admiterea plangerii,anularea procesului verbal de sanctionare si exonerarea de plata amenzii.
Arata ca nu poate plati jumatate din amenda,asa cum rezulta din ardesa depusa la dosar,fara cheltuieli de judecata.

Instanta,
Deliberand asupra cauzei civile de fata ,constata urmatoarele:
Prin plangerea contraventionala inregistrata pe rolul acestei instante la data de …sub nr.. petentul Intimatus Corectus a solicitat in contradictoriu cu intimata SPR-biroul jud. Alfa,ca prin hotararea ce se va pronunta, sa se dispuna anularea PV de contraventie seria..nr…./…. emis de intimat.

In motivarea plangerii,petentul a aratat ca :
La data de 11.11.2119 mă deplasam cu autoturismul de serviciu, marca Rolls-Royce, cu numarul de înmatriculare
B-00-SEF, proprietatea S.C.Polita Corupta S.R.L., din directia Soseaua de Centură, spre Bucureşti, prin Comuna
Spaga.
În zona respectivă există o curbă la drepta, marcată cu bandă continuă, după care urmează o linie dreaptă
marcată cu bandă întreruptă, circa 25 de metri, apoi banda continua de la trecerea de pietoni. Anexez fotografii
doveditoare.
M-am angajat în depăşirea unui autoturism după banda continuă, în dreptul celei întrerupte, în faţa acestui
a aflându-se un autobuz de transport local. Acesta din urmă a dat semnal dreapta şi a încetinit, după el fiind
autoturismul pe care l-am depăşit şi alte două autovehicole care veneau din spate. Întrucât din faţă veneau
alte autovehicole, am fost nevoit să accelerez şi să trec peste banda continuă şi trecerea de pietoni, prin
manevra de depăşire.
Fiind oprit de patrula de politie rutieră, am recunoscut manevra efectuată, dar am explicat că am fost obligat
de situaţia creată să procedez astfel. Se crease excepţia de la regulă, prin care am prevenit un accident cu
autoturismele din faţă. În această situaţie au mai fost înca două autovehicole.
Prezentând actele, am fost anunţat că autoturismului îi expirase Inspectia Tehnica Periodică la data de
10.11.2119, lucru pe care nu-l cunosteam, aceasta fiind o masina pe care o folosim mai multi colegi,si
despre care ştiam că fusese la ITP,cu cateva zile înainte
Deoarece eu raspund de siguranţa mai multor locaţii ale unei firme,care îmi impune să fac minimum doua
deplasări zilnice, inclusiv sâmbăta şi duminica, am gresit că nu m-am uitat la plecare pe certificatul de
înmatriculare a autoturismului, altfel ,chiar cu riscul de a nu-mi îndeplini sarcinile de serviciu, nu l-aş fi
folosit!
Ca urmare a penalizărilor primite, mi-a fost suspendat dreptul de a conduce pe o perioadă de treizeci de zile,
fapt ce îngreunează mult activitatea mea de asigurare a securităţii locaţiilor firmei.
Prezentandu-mă în data de 13.11.19,la CEC Bank, sucursala Platii, să plătesc 1/2 din minimum amenzii aşa
cum prevăd disp. 28 din OG 2/2001 “Contravenientul poate achita, pe loc sau in termen de cel mult 48 de ore de la data incheierii procesului-verbal ori, dupa caz, de la data comunicarii acestuia, jumatate din minimul amenzii prevazute in actul normativ, agentul constatator facand mentiune despre aceasta posibilitate in procesul-verbal. In actul normativ de stabilire a contravenţiilor aceasta posibilitate trebuie menţionataîin mod expres. Termenele statornicite pe ore incep să curgă de la miezul nopţii zilei următoare, iar termenul care se sfârşeşte într-o zi de sărbatoare legală sau când serviciul este suspendat se va prelungi până la sfarşitul primei zile de lucru următoare.

Acum vine:

Intampinarea Politiei !!:

Catre Judecatoria xxxxxxxxxxxxxx
Inspectoratul de politie al judetului Alfa reprezentat prin Compartimentul juridic,citat in calitate de parat,ca urmare a actiunii formulate de petentul Intimatus Corectus,care face obiectul dosarului cu numarul de mai sus,avand ca obiect plangere contraventionala,in conformitate cu dispozitiile art .115si urmatoarele din Codul de procedura civila,formuleaza prezenta :
INTAMPINARE
In fapt,situatia prezentanta de petent in contestatie nu corespunde realitatii,intrucat:
Conform actului de constatare a fost sanctionat pentru ca a condus autoturismul efectuand o depasire neregulamentara a unui auto in mers avand si ITP ul expirat .

In drept,intelegem sa invocam urmatoarea exceptie de procedura si sa formulam urmatoarele aparari de fond:
Petentul a semnat procesul verbal fara a formula obiectii.
Instanta de judecata poate reduce sanctiunea petentului in mod special pentru ca petentul sa poate plati amenda.

Nota: ce e subliniat,pe formularul politiei e completat de mana!!

Acum continuarea Hotararii instantei:

Analizand actele si lucrarile dosarului,instanta retine urmatoarele:
Prin PV de contraventie,intimate a aplicat petentului sanctiunea amenzii contraventionale in cuantum de 980 ron,sanctiunea complementara privind suspendarea dreptului de a conduce si masura administrativa a retinerii Certificatului de inmatriculare pt savarsirea contraventiilor prev.de art 100 al.3 lit esi art 102 pct.1din OUG 195/2002republicata……..
Potrivit art.34 din OG 2/2001 instanta competenta dupa ce verifica daca plangerea a fost plangerea a fost introdusa in termen,analizeaza legalitatea si temeinicia PV si hotaraste asupra santiunii.
PV a fost comunicat Petentului la data de xx/xx/xx,iar plangerea a fost formulate la data de ww/ww/ww,respectandu-se termenul de 15 zile prevazut de art.31 din OUG 2/2001
In ceea ce priveste legalitatea PV acesta a fost incheiat cu nerespectarea dispozitiilor art.16al.1 din OUG nr.2/2001care prevede ca pv de constatare a contraventiei va cuprinde in mod obligatoriu posibilitatea achitarii in termen de doua zile lucratoare a jumatate din minimul amenziiprevazute de actul normative, daca acesta prevede o asemenea posibilitate.
Totodata,conform 28 din OG 2/2001 “Contravenientul poate achita, pe loc sau in termen de cel mult 48 de ore de la data incheierii procesului-verbal ori, dupa caz, de la data comunicarii acestuia, jumatate din minimul amenzii prevazute in actul normativ, agentul constatator facand mentiune despre aceasta posibilitate in procesul-verbal. In actul normativ de stabilire a contravenţiilor aceasta posibilitate trebuie menţionata in mod expres.
Din acest punct de vedere instanta constata ca actul normativ care care stabileste contraventia, prevede LA ART.109 al.5din OUG195/2002(adica decretul rutier-subliniere personala)posibilitatea achitariia jumatate din minimul amenzii prevazute de lege,in termen de cel mult doua zile lucratoare de la data primirii procesului verbal.
Ca atare in procesul verbal agentul constatator trebuia sa faca mentiunea ca petentul are dreptul de a achita jumatate din minimul amenzii in doua zile lucratoare de la data primirii procesului verbal.
(acum fiti atenti !!)
Insa din analiza procesului verbal rezulta ca agentul constatator nu a facut o asemenea mentiune.
Aceasta lipsa a PV atrage nulitatea acestuia intrucat s-a produs o vatamare petentului care nu a putut achita jumatate din minimul amenzii in termen de zile, asa cum rezulta si din raspunsul comunicat petentului de CEC Bank.
Aceasta vatamare nu poate fi inlaturata in alt mod decat prin anularea PV deoarece instanta nu poate modifica aceasta eroare de completare a PV.
Instanta nu poate retine sustinerea intimatei potrivit careia poate reduce sanctiunea aplicata de agentul constatator.
Astfel,art 21 din OG nr.2/2001 prevede ca in cazul in care prin actul normativ de stabilire si sanctionare a contraventiilor nu se prevede altfel,agentul constatator,prin PV de constatare, aplica si sanctiunea.
Raportat la aceste dispozitii legale,instanta retine ca potrivit art 109 al.1 din OUG nr.195/2002.rep (decret rutier /subliniere personala)constatarea si aplicarea sanctiunilor se face direct de catre politistul rutier.
Ca atare,instanta nu are posibilitatea sa modifice sanctiunea aplicata de agentul constatator.
Fata de aceste considerente,instanta urmeaza sa admita plangerea contraventionala,sa anuleze PV de contraventie,sa exonereze petentul de la plata amenzii contraventionale si sa inlature sanctiunea contraventionala complementara privind suspendarea dreptului de a conduce si masura administrativa privind retinerea permisului de conducere.
Ca o consecinta fireasca a solutiei ce se va pronunta,petentului i se va restitui permisul de conducere si certificatul de inmatriculare de catre organul administarativ competent,acasta activitate nefacand parte din sfera de atributii ale instantelor judecatoresti.
Va lua act ca nu s-au solicitat cheltuieli de judecata.
PENTRU ACESTE MOTIVE
IN NUMELE LEGII
HOTARASTE

Admite plangerea contraventionala formulata de petentul Intimatus Corectus , cu domiciliu…..,in contradictoriu cu intimata SPR-biroul jud. Alfa,cu sediul in ….
Anuleaza Procesul-verbal de constatare si sanctionare a contraventiei seria XX nr zzzzzzz/zz.ll.aaa
Exonereaza petentul de la plata amenzii contraventionale in cuantum de xxx lei.
Inlatura sanctiunea contraventionala complementara privind suspendarea dreptului de a conduce si masura administrativa privind retinerea permisului de conducere.
In act nu s-au solicitat cheltuieli de judecata.
Cu recurs in termen de 15 zile de la comunicare.
Pronuntata in sedinta publica azi…..

Aceata a fost!
A urmat recursul cu modificarea PV de catre Politie-fals si uz de fals ! A fost respins definitive si irevocabil !
Astept comunicarea scrisa a respingerii recursului Politiei si a hotararii ultimei instante si voi continua!

Va urez success si mai ales cititi cu atentie legile:decretul rutier,legea contraventiilor DAR MAI ALES FITI ATENTI CUM CONDUCETI! NU GRESITI!