Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de folosinta curte comuna condominiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de folosinta curte comuna condominiu

Buna ziua. Locuiesc intr-un condominiu cu demisol + parter + 4 etaje si o curte interioara, comuna, cu latime de aprox 2 m si lungime pe toata lungimea condominiului, aprox 25 m, Curtea interioara este imprejmuita cu gard pe trei laturi si o latura fiind condominiu. Accesul in curte se face printr-o usa direct din casa scarilor, la parter. Problema mea deriva din faptul ca proprietarii apartamentelor de la demisol au incuiat usa de acces in curte motivand prin art 615 din Noul Cod Civil ca trebuie sa li se asigure 2 m in dreptul ferestrelor. In acelas timp spun ca din curte se vede in apartamentele lor si sunt lipsiti de intimitate. Drept urmare aceasta curte comuna (specificata clar in cotractul de VC cu cota indiviza de 8 % in cazul meu si cu diverse cote pentru ceilalti proprietari) este de fapt in folosinta doar pentru 4 proprietari. Acestia si-au scos sezlongurile si isi beau cafea afara, citesc o carte usuca hainele, etc. Doresc sa stiu daca este asa cum spun ei sau pot intra in curte fara probleme ca m-ar da in judecata pe motiv ca m-am uitat la ei in apartament, eu fiind acolo pentru a lua aer curat. Multumesc.
curtea e comuna, puteti intra in ea fara probleme. Vecinii interpreteaza gresit acel articol.
gi-jane2, moderator