Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Asistent in brokeraj - intermediere asigurari - ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Asistent in brokeraj - intermediere asigurari - deplasare in "conditiile COVID"

Buna ziua,

Sunt asistent in brokeraj (cursuri finalizate si examen promovat), declarat la ANAF - practic intermediez asigurari (in partea de S-E a Romaniei, zona Bucuresti - Constanta) si primesc comision in functie de numarul clientilor si valoarea asigurarilor realizate. Ma deplasam la clienti si la asiguratori pentru intocmirea politelor de asigurare, avand clienti atat in Bucuresti, cat si in Constanta - deplasarile fiind intre cele doua orase si cele intermediare (Slobozia / Fetesti / Cernavoda / Medgidia etc.).

In momentul de fata, avand in vedere restrictiile de circulatie, ce documente ar trebui sa completez pentru a-mi putea desfasura activitatea, fara a avea probleme cu autoritatile (politie, jandarmerie etc.)? Cel mai probabil, activitatea de asistent in brokeraj, intra la liber profesionisti.

Declaratia pe proprie raspundere cu bifa la "interes profesional" este de ajuns? Sau trebuie sa am si documentele justificative de la ANAF ?

Multumesc.
mrbilly, utilizator
Ar trebui și o adeverință de la angajator. Dacă sunteți PFA sau SRL se completează o adeverință semnată și ștampilată, care poate să fie făcută pe o perioadă mai lungă de timp. Declarația pe propria răspundere se face în fiecare zi.
Ar trebui să mai întrebați la poliție dacă sunt în regulă deplasările pe distanțe mai mari, să nu aveți probleme.