Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț

Divorțul și partajul la notariat are putere ca și cel de la tribunal? Trebuie ca unul din cei doi sa obțină o suta în cazul în care renunță la unele bunuri în favoarea celuilalt? Cât costa un divorț cu partaj și sulta la notariat?
Mai există și posibilitatea ca celalalt sot să facă apel, de exemplu.
Pe lângă faptul că întreaga procedura se taraganeaza chiar și 2 ani, credeți că avocatul prestează în aceiași bani?
Partea care pierde, suportă si cheltuielile de judecată, iar in final, costurile sunt cu mult mai mari.
Asta nu transformă desfacerea căsătoriei pe cale judecătorească, intr-o procedura "mai sigură."
Daca mergem pe rationamentul acesta, atunci trebuie mentionat ca si conventiile notariale sunt supuse controlului instantelor judecatoresti, de catre sotul care isi dea seama intr-un tarziu ca interesele sale au fost lezate, putand solicita anularea conventiei pentru vicierea consimtamantului sau prin eroare, dol sau violenta.
Va mulțumesc doamnelor și domnilor !
gi-jane2, moderator

Avocat Neagu Elena a scris:

Daca mergem pe rationamentul acesta, atunci trebuie mentionat ca si conventiile notariale sunt supuse controlului instantelor judecatoresti, de catre sotul care isi dea seama intr-un tarziu ca interesele sale au fost lezate, putand solicita anularea conventiei pentru vicierea consimtamantului sau prin eroare, dol sau violenta.

Hm....Cred ca stim amândouă ca sunt sanse destul de putine, spre deosebire de un apel la o sentință de partaj.
Si tot pe raționamentul dvs, oricine, oricand se poate răzgândi. Si in privinta semnării unui contract și a unui divorț și a unei mosteniri, însemnând că toți cetățenii să ajungă în instanță.
Principalul dvs argument erau pierderile pecuniare.
In cazul divorțului la notar, ele sunt in jur de 600 de lei. La instanta....faceti si dvs calculul.
Soții se adresează notarului tocmai pentru că nu vor să piardă timpul la instanța, ceea ce face foarte puțin probabil să se razgandeadca.
Nu e prima dată când citesc chestia asta din partea unui avocat (v-a luat ceva din 2011 pana incoace, ca sa gasiti aceasta explicatie halucinată) și nu e tocmai colegial cum procedati.
raluk0207, utilizator
Cât costa un divorț cu partaj și sulta la notariat?

Oricum, mai putin decat in instanta si dureaza si mai putin.
Asa ca aveti interesul sa va intelegeti si sa rezolvati problema la notar.
La notar, rezolvati inr-o luna.