Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua

Acum 9 ani m am căsătorit si am investit bani in casa care locuiesc aceasta fiind pe numele socrului meu ,noi locuim la etaj ,specific acei bani au rezultati în urma unor credite bancare. Voi avea dreptul la partaj in urma divorțului? Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Drept aveti dar intrebarea este ce doriti sa obtineti?
Este vorba despre un imobil care apartine unui tert si dumneavoastra doriti sa obtineti ce?
Cred ca mai bine va orientati spre un dosar cu socrul pentru ,,Imbogatire fara justa cauza" , art 1345 C.Civ.
Da, eu tot pe acest fapt licit generator de obligatii as merge (imbogatirea fara justa cauza), sotul n-are calitate procesuala pasiva.
Prin urmare, veți solicitata obligarea socrilor la plata sumei investite!
Atenție, nu se vor acorda cheltulile voluptorii, doar cere necesare si utile (doar în limita îmbogățirii).
Pe plan probațional, veți solicita expertiza evaluatori, proba cu martori, înscrisuri (de pildă facturi).