Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Este legal sa fiu izolata la locul de munca 14 zile?
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Este legal sa fiu izolata la locul de munca 14 zile?

Buna ziua! Avand in vedere ca sunt singurul parinte al unui copil de 8 ani cu handicap grav cu insotitor este legal sa fiu izolata 14 zile la locul de munca, lucrand in asistenta sociala? Multumesc.
Ordonanta militara care dispune asa ceva nu face nicio distinctie cu privire la situatia familiei monoparentale.

In acest sens,va puteti adrea M.A.I.pentru lamuriri suplimentare.
Faptul ca fetita are handicap si sunt obligata sa o las cu altcineva timp de 14 zile nu ii sunt incalcate drepturile?
Sunt de acord cu interpretarea colegului Vasile.

Dacă aveți motive temeinice ar trebui să obțineți hotărâre judecătorească ca sa obțineți derogare.
Va trebui să dovediți că doar dvs. va puteti ocupa de copil si nu va fi nimeni pus în pericol.