Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contract determinat-sarcina
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contract determinat-sarcina

Hristos A Inviat!
Am 4 luni consecutiv lucrate, o luna la o firma si alte 3 luni la firma la care lucrez in prezent pe o perioada determinata de 2 ani. Doresc sa raman insarcinata. Prin presupunere ca in luna mai as avea o luna de sarcina, ar fi 5 luni lucrate. Intrebarea mea este, beneficiez de indemnizatie la nastere? Ar fi noua luni de sarcina+cele 5 lucrate=14 luni. Daca as avea CM de sarcina cu risc as beneficia? Intra si CM la vechime? Chiar daca este un contract determinat?
Multumesc anticipat!
Puteti beneficia de indemnizatie daca în ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului, ati realizat timp de cel puțin 12 luni venituri din salarii și asimilate salariilor,