Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Situatii care scad din concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Situatii care scad din concediul de odihna

Buna ziua,
oare, ati putea sa ma ajutati si sa imi spuneti care sunt situatiile in care trebuie sa scadem din concediul de odihna, spre exemplu, CFS si absentele nemotivate scad din zilele de concediu de odihna.
In cazul suspendarii contractului individual de munca din cauza unei fapte imputabile salariatului, pe durata suspendarii acesta nu va beneficia de nici un drept care rezulta din calitatea sa de salariat - prin urmare, pentru perioada respectiva nu acumuleaza zile de CO.
Sunt si alte situatii?
Multumesc frumos!

hr saguarotech, utilizator
Potrivit Codului Muncii, la stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata.

In speta,perioada in cazul in care salariatul este arestat preventiv, in conditiile Codului de procedura penala , perioada de carantina etc. sunt situatii care afecteaza durata concediului de odihna.
Multumesc frumos!