Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de paternitate pentru tatal unui copil nascut ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de paternitate pentru tatal unui copil nascut mort

Buna! Doresc sa va adresez trei intrebari ;
As dori sa aflu daca tatal beneficiaza de acel concediu de paternitate de 5 zile, in cazul in care copilul s-a nascut mort. Chiar daca nu mai este cazul sa ajute la ingrijirea noului nascut , implicarea si sprijinul lui in urma acestei tragedii pentru mama poate fi cruciala.
Si as mai dori sa stiu daca o mama studenta pusa in situatia prezentata mai sus , beneficiaza de concediu de lauzie + indemnizatie .
Si in ultimul rand ; Cui ne adresam? ( tinand cont si de starea de urgenta in care ne aflam ) . Va multumesc respectuos si astept raspunsul dvs. !
In privnța concediului de lăuzie, Oug nr. 96/2003 stabilește că „g) concediul de lăuzie obligatoriu este concediul de 42 de zile pe care salariata mamă are obligația să îl efectueze după naștere, în cadrul concediului pentru sarcină și lăuzie cu durată totală de 126 de zile, de care beneficiază salariatele în condițiile legii”;
Concediul paternal conform LEGii nr. 210 din 31 decembrie 1999 va fi acordată de unitatea la care tatăl își desfășoară activitatea.