Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire sot supavietuitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire sot supavietuitor

dupa 15 ani de casatorie traiti la casa sotului, la care am contribuit si eu pentru renovare , dupa moartea mea ce mosteneste copilul meu ?
Nu moștenește nimic copilul dumneavoastră, dacă muriți înaintea soțului.
titlul se refera la sotul supravietuitor, iar in text intrebati de copilul dvs..
Pe dvs va mosteneste sotul dvs si copilul dvs, sotul mosteneste 1/4, copilul 3/4, insa nu prea au ce mosteni.. dvs aveti un drept de creanta pt ce ati investit, insa ati si folosit..
conteaza in ce au constat investitiile ca una e sa vb de o zugraveala si o mobila si asta de constructii serioase
gi-jane2, moderator