avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire sot supavietuitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire sot supavietuitor

dupa 15 ani de casatorie traiti la casa sotului, la care am contribuit si eu pentru renovare , dupa moartea mea ce mosteneste copilul meu ?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 10:40, 23 Aprilie 2020
Nu moștenește nimic copilul dumneavoastră, dacă muriți înaintea soțului.
titlul se refera la sotul supravietuitor, iar in text intrebati de copilul dvs..
Pe dvs va mosteneste sotul dvs si copilul dvs, sotul mosteneste 1/4, copilul 3/4, insa nu prea au ce mosteni.. dvs aveti un drept de creanta pt ce ati investit, insa ati si folosit..
conteaza in ce au constat investitiile ca una e sa vb de o zugraveala si o mobila si asta de constructii serioase
Ultima modificare: Joi, 23 Aprilie 2020
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nepot care mosteneste o bunica (din partea mamei decedate). tatal meu are vreun drept? Bismut Bismut Situatia sta in felul urmator: Mama mea a murit acum 6 ani. La momentul mortii mamei mele tatal meu era casatorit cu mama mea. Tatal meu nu s-a mai ... (vezi toată discuția)
Un sfat alexutzu1234 alexutzu1234 Buna ziua am si o intrebare in legatura cu o casa la tara , si problema ii ca tata a murit si vreau sa fac succesiunea cine are dreptul acolo eu fiul lui sau ... (vezi toată discuția)