Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum sa procedez?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum sa procedez?

Buna ziua,
Sunt in divort cu sotul care a plecat de acasa de un an de zile. Eu am ramas in casa, proprietate comuna, impreuna cu copilul minor.
Sotul vine neanuntat, si cu pretextul de a vizita copilul mai ia cate un bun comun din casa, cu toate ca el deja a depus odata cu cererea de divort si cea de partaj.
Deasemenea nu plateste nimic pentru cheltuielile casei sau pentru copil si totusi de fiecare data cand vine il intreaba pe copil daca are ce manca si controleaza in frigider ce este gatit si cum e aprovizionat, ba mai mult face poze la ce este in frigider sau la cum e aranjata (deranjata) camera copilului.
Inca un fapt care ma deranjeaza extrem de mult, e ca in aceasta perioada de stare de urgenta, el vine la cate o saptamana , eu nestiind el pe unde umbla, si interactioneaza cu copilul , nepurtand nici macar masca de protectie.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat, cum pot opri aceste vizite in care nu numai ca pune in pericol sanatatea copilului, dar mai are si tupeul sa ia din casa bunuri comune care ar trebui puse in lista de partaj si sa pretinda ca are grija de copil cum e hranit cand el defapt nu contribuie in nici un fel, financiar sau pe cale naturala la binele copilului.
Precizez ca am avocat , dar din pacate nu se implica asa cum as vrea, mereu motivand ca nu are timp de nimicuri din astea sau ca nu e asa important.
Va multumesc anticipat.
Bună ziua și dvs., stimată doamnă.

Deși ați încercat să faceți o descriere cuprinzătoare a situației, ar trebui să precizați ce fel de bunuri sunt acelea pe care le ia soțul din casă.

Dacă sunt de valoare, contează... dacă nu, contează mai puțin. Ideal ar fi dacă ați putea întocmi o listă cu toate bunurile comune, iar la momentul în care dânsul „mai ia” câte un bun, notați ce anume a luat și ziua.

De asemenea, încercați să îi explicați că, în ciuda faptului că nu există încă o hotărâre definitivă cu privire la divorț și partaj, dumnealui a părăsit domiciliul comun și a intentat acțiunea, sens în care nu este în regulă nici să vină când dorește (mai ales, neanunțat), nici să vină cu cerințe sau să facă poze la ce este în frigider, din moment ce contribuția dumnealui este zero.

În ceea ce privește situația de afară, puteți să formulați o acțiune - pe calea unei ordonanțe președințiale - prin care să solicitați ca instanța de judecată să stabilească un program restrâns de legături personale cu minorul, limitat doar la convorbiri audio-video.

Pentru a se judeca această acțiune, este necesară achitarea unei taxe de timbru, în cuantum de 20 lei, soluționarea acesteia putând avea loc chiar și în ziua depunerii ei, fără a fi necesară participarea părților.

Ca probe acceptate, discutăm doar de proba cu încrisuri, din care ar trebui să rezulte că lucrurile stau așa cum le arătați dvs. (discuții pe whatsapp, sms-uri, etc. - din care să reiasă că nu se protejează și că dvs. i-ați solicitat să facă acest lucru).

Avocatul dvs. ar trebui să vă acorde atenție mai sporită, dat fiind că solicitările dvs. nu pot fi încadrate la nimicuri, din moment ce tind la afectarea vieții dvs. private și, mai ales, la sănătatea dvs. și a copilului. Vă sugerez să purtați o discuție mai serioasă cu dumnealui, iar dacă nu vă susține în eforturi/demersuri, să renunțați la serviciile acestuia.

Cu stimă.
Domnul nu are program de legături personale și a fost scos de la întreținere, a părăsit domiciliul. Schimbați yala și notificați-l ca din cauza carantinei nu ii mai puteți permite accesul în domiciliu mai ales ca nu locuiește acolo și ca pentru a păstra legătură cu minorul nealterata îl rugați sa va transmită niște ore și un id de Skype pentru a vorbi cu copilul.
Al doilea punct îl notificați ca în ultimele luni ați fost singura intretinatoare a copilului și ca cel mic are nevoie de fructe, de alimente și ca e momentul sa își asume și el măcar o parte din susținerea copilului sau.
Al treilea punct, faceți o lista cu toate lucrurile care sunt în casa și o atașați la mail și ii comunicați ca după ce a sustras bunurile z, y, z asta a mai rămas în casa.
Notificarea o puteți trimite pe mailul personal. Faptul ca nu mai permiteți accesul în casa în care nu locuiește puteți sa ii transmiteți și la câteva zile de mail prin sms.
Dacă vine și faceți scandal anunțați politia ca încalcă carantina și ca încearcă sa între peste dumneavoastră în casa.
Neapărat luați avocat și depuneți ordonanță pentru divorț și partaj.
Nu va panicați, nu îl lăsați sa mai între în casa. Înregistrați orice discuție cu el de acum înainte.
Va multumesc de raspuns.
Legal, am voie sa schimb yala locuintei, chiar daca procesul de partaj nu este finalizat? Invocand dreptul la intimitate, avand in vedere ca sotul nu mai locuieste in imobil si nici nu participa la cheltuieliile de intretinere.
Nu mi se pare normal sa ma trezesc cu el in casa, la orice ora din zi , fara sa fiu anuntata de vizita si de cele mai multe ori nici nu suna la usa ci chiar intra direct cu cheia .

„Hulea Ionuț-Marius” - Cabinet de Avocat a scris:

Bună ziua și dvs., stimată doamnă.

Deși ați încercat să faceți o descriere cuprinzătoare a situației, ar trebui să precizați ce fel de bunuri sunt acelea pe care le ia soțul din casă.

Dacă sunt de valoare, contează... dacă nu, contează mai puțin. Ideal ar fi dacă ați putea întocmi o listă cu toate bunurile comune, iar la momentul în care dânsul „mai ia” câte un bun, notați ce anume a luat și ziua.

De asemenea, încercați să îi explicați că, în ciuda faptului că nu există încă o hotărâre definitivă cu privire la divorț și partaj, dumnealui a părăsit domiciliul comun și a intentat acțiunea, sens în care nu este în regulă nici să vină când dorește (mai ales, neanunțat), nici să vină cu cerințe sau să facă poze la ce este în frigider, din moment ce contribuția dumnealui este zero.

În ceea ce privește situația de afară, puteți să formulați o acțiune - pe calea unei ordonanțe președințiale - prin care să solicitați ca instanța de judecată să stabilească un program restrâns de legături personale cu minorul, limitat doar la convorbiri audio-video.

Pentru a se judeca această acțiune, este necesară achitarea unei taxe de timbru, în cuantum de 20 lei, soluționarea acesteia putând avea loc chiar și în ziua depunerii ei, fără a fi necesară participarea părților.

Ca probe acceptate, discutăm doar de proba cu încrisuri, din care ar trebui să rezulte că lucrurile stau așa cum le arătați dvs. (discuții pe whatsapp, sms-uri, etc. - din care să reiasă că nu se protejează și că dvs. i-ați solicitat să facă acest lucru).

Avocatul dvs. ar trebui să vă acorde atenție mai sporită, dat fiind că solicitările dvs. nu pot fi încadrate la nimicuri, din moment ce tind la afectarea vieții dvs. private și, mai ales, la sănătatea dvs. și a copilului. Vă sugerez să purtați o discuție mai serioasă cu dumnealui, iar dacă nu vă susține în eforturi/demersuri, să renunțați la serviciile acestuia.

Cu stimă.

Bună ziua.
Sigur că aveți voie să schimbați yala de la ușă.
Faceți însă și demersurile despre care am făcut referire în răspunsul inițial.
Cu stimă, Av. Hulea Ionuț-Marius.
Ar trebui notificat în sensul de a se prezenta la o anumită dată, în vederea întocmirii unui inventar al bunurilor din casă, cu posibilitatea să ia acele bunuri pe care le dorește, asta dacă și dvs sunteți de acord. Se poate în acel inventar să evaluați valoarea bunurilor, dar nu este neapărat necesar. De asemenea, în notificare trebuie să-i puneți în vedere că veți schimba yala deoarece dvs doriți să securizați bunurile pe care le dețineți.
Notificarea ar trebui să fie făcută de un avocat și transmisă prin intermediul unui executor judecătoresc.
Dacă trece termenul și soțul nu s-a prezentat conform notificării, mergeți cu 2 martori și întocmiți un inventar al bunurilor comune care se află în casă, iar apoi schimbați yala. Ulterior, îl notificați din nou și îl informați despre situație.
În notificare informați-l că până la relaxarea măsurilor anti Covid 19 comunicarea cu copilul se va face prin mijloace de comunicare la distanță, cu posibilitatea recuperării programului în lunile următoare.

agb01 a scris:

Va multumesc de raspuns.
Legal, am voie sa schimb yala locuintei, chiar daca procesul de partaj nu este finalizat? Invocand dreptul la intimitate, avand in vedere ca sotul nu mai locuieste in imobil si nici nu participa la cheltuieliile de intretinere.
Nu mi se pare normal sa ma trezesc cu el in casa, la orice ora din zi , fara sa fiu anuntata de vizita si de cele mai multe ori nici nu suna la usa ci chiar intra direct cu cheia .

„Hulea Ionuț-Marius” - Cabinet de Avocat a scris:

Bună ziua și dvs., stimată doamnă.

Deși ați încercat să faceți o descriere cuprinzătoare a situației, ar trebui să precizați ce fel de bunuri sunt acelea pe care le ia soțul din casă.

Dacă sunt de valoare, contează... dacă nu, contează mai puțin. Ideal ar fi dacă ați putea întocmi o listă cu toate bunurile comune, iar la momentul în care dânsul „mai ia” câte un bun, notați ce anume a luat și ziua.

De asemenea, încercați să îi explicați că, în ciuda faptului că nu există încă o hotărâre definitivă cu privire la divorț și partaj, dumnealui a părăsit domiciliul comun și a intentat acțiunea, sens în care nu este în regulă nici să vină când dorește (mai ales, neanunțat), nici să vină cu cerințe sau să facă poze la ce este în frigider, din moment ce contribuția dumnealui este zero.

În ceea ce privește situația de afară, puteți să formulați o acțiune - pe calea unei ordonanțe președințiale - prin care să solicitați ca instanța de judecată să stabilească un program restrâns de legături personale cu minorul, limitat doar la convorbiri audio-video.

Pentru a se judeca această acțiune, este necesară achitarea unei taxe de timbru, în cuantum de 20 lei, soluționarea acesteia putând avea loc chiar și în ziua depunerii ei, fără a fi necesară participarea părților.

Ca probe acceptate, discutăm doar de proba cu încrisuri, din care ar trebui să rezulte că lucrurile stau așa cum le arătați dvs. (discuții pe whatsapp, sms-uri, etc. - din care să reiasă că nu se protejează și că dvs. i-ați solicitat să facă acest lucru).

Avocatul dvs. ar trebui să vă acorde atenție mai sporită, dat fiind că solicitările dvs. nu pot fi încadrate la nimicuri, din moment ce tind la afectarea vieții dvs. private și, mai ales, la sănătatea dvs. și a copilului. Vă sugerez să purtați o discuție mai serioasă cu dumnealui, iar dacă nu vă susține în eforturi/demersuri, să renunțați la serviciile acestuia.

Cu stimă.