avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Reziliere contract
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Reziliere contract

Buna ziua,

forumul a fost recomandat de un prieten si nu am cautat dar as avea nevoie de ajutor.

Dupa 3 ani de contarct la zapp internet in ultimele 2 luni nu am mai mers aproape de loc. asa am incercat sa renunt am fost la reprezentanta zapp si am zis ca vreau sa inchei contractu.
Baiatul de la zapp a zis ca pentru rezilierea contractului trebuie sa platesc .
Deci a fost mult si nu am incheiat afacerea. Am decis daca tot nu merge netu nul mai platesc si asa am primit un telefon ca daca nu platesc se va rezilia contractul automat.
Acuma cateva zile am primit o scrisoare care suna asa :

O penalitate incetare contract de 125 eur / telefon in cazul in care contractul inceteaza inainte de expirarea duratei lui ( inintial sau prelungita - art16.2.2)



Deci am un telefon fix si un modem mobil care in total miar veni 250 de euro plata pentru ca inceteaza abonamentul.:O:O


Ce pot sa fac??
Va rog frumos sa ma ajutati.


Va multumesc.
Cu stima ,
K. Kalman:O
Cel mai recent răspuns: BX , utilizator 12:00, 14 Decembrie 2009
acestea sunt clauzele din contractul dvs, cred ca dvs ati citit inainte sa-l semnati.
indiferent daca reziliati prin renuntarea unilaterala, sau prin rezilierea automata prin neplata, tot aveti de plata suma aceea ca taxa de reziliere.
logic ar fi ca omul sa nu fie obligat la plata: doar plata modemului si a telefonului, luand in considerare ca nu le va refolosi nimeni.
incercati sa discutati la zapp desi asta este contractul.
Comtractul încheiat este cel care este baza litigiului.
Puteti sa inapoiati telefonul si modem-ul .Dar mai intai cititi contractul.
Mikulas69 a scris:

O penalitate incetare contract de 125 eur / telefon in cazul in care contractul inceteaza inainte de expirarea duratei lui ( inintial sau prelungita - art16.2.2)

Asta este valabil doar daca reziliera este din vina/la cererea dvs, nu din vina providerului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reziliere contract zapp emill emill Buna.Stiu ca s-a mai discutat subiectul,dar nu m-am lamurit inca.Sunt abonat zapp de aproape 3 ani.Pe durata primului contract de 2 ani am fost sunat de la ... (vezi toată discuția)
Recuperare creante contract zapp sebastian84 sebastian84 Buna seara , In primul rand vreau sa multumesc tuturor celor care contribuie la acest forum sfatuindu-ne. Am si eu o problema cu neachitarea unor facturi ... (vezi toată discuția)
Cetatean european - reziliere contract telefonie mobila Eljmeno Eljmeno Buna ziua, Am tot vazut reclame la tv cu cetateanu european cu drepturi. Este adevarat ca se pot returna produse in termen de o luna fara nicio alta ... (vezi toată discuția)