avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 475 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poate ataca donația?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poate ataca donația?

Bună ziua, mătușa mea mi-a donat casa mie printr-un act de donație cu uzu fruct, după ce băiatul și soțul ia decedat
Ea ne mai având nepoți de la copil
Da ea are o sora și soțul iei care a decetadat are și el o sora
Casa e bun propriu cumpărată de iei amândoi
Poate sa atace actul sora ei sau a lui?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 20:52, 26 Aprilie 2020
Dar după ce moare mătușa, pot sa vând fără nici o problema?
da, puteti ca doar e a dvs si faceti ce doriti.
Cu siguranta ca, matusa a dezbatut singura sucesiunea, intrucat altfel, nu ar fi putut sa va doneze dvs. tot imobilul.
Problema este ca "nu prea" avea dreptul sa o faca...
si ca, atunci cand a dezbatut succesiunea trebuia sa il cheme si pe celalalt mostenitor, in speta, sora unchiului intrucat si ea are un drept de mostenire.
Acesta este motivul pentru care v-am spus ca, ar putea fi anulat certificatul de mostenitor.

Dar, pe dvs. va salveaza faptul ca au trecut 5 ani de cand a fost dezbatuta succesiunea si faptul ca sora unchiului nu a facut nimic in acest timp dar, si faptul ca, cel mai probabil matusa nu isi permite un avocat care sa stie sa solicite nulitatea absoluta, pentru ca intr-o astfel de situatie, nulitatea poate fi ceruta oricand de la data emiterii certificatului de mostenitor.

Drept urmare, ar trebui sa stati linistit si in situatia in care, sora unchiului incepe un proces, sa angajati un avocat.

Atata timp cat sunteti proprietarul casei , o puteti vinde, dona.
Ultima modificare: Duminică, 26 Aprilie 2020
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Poate unchiul a lăsat testament. Sau poate sora a renunțat la succesiune. Sau poate ca imobilul a fost bunul propriu al mătușii.
Dacă donația a fost încheiată la notar si s-a facut intabularea la Cartea Funciară, înseamnă că actele au fost in regula.
Ultima modificare: Duminică, 26 Aprilie 2020
raluk0207, utilizator
Daca se anuleaza in parte certificatul de mostenitor, se anuleaza in parte si donatia. ca act subsecvent.


Ultima modificare: Duminică, 26 Aprilie 2020
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat

Alte discuții în legătură

Dezbatere mostenire hotnog_ionut hotnog_ionut o matusa a mea a fost casatorita cu un cetatean. nu au avut copii. eu sunt nepot de gradul 1 a matusii. aceasta a avut pe rol 4 ha de teren arabil. matusa mea ... (vezi toată discuția)
Succesiune- mod impartire bunuri MIV MIV Cum se impart bunurile dobandite in timpul casatoriei daca nu avem copii, iar sotul decedat are o sora fara copii si ambii parinti , adika socrii mei, in ... (vezi toată discuția)
Soțul mătușii mele a decedat în urma ei. am drept de moștenire la imobilul în care au locuit aproximativ 23 de ani? unchiul are doi copii din căsătoria anterioară moulinrouge moulinrouge Buna ziua! Matusa mea a decedat in urma cu 6 luni. Ea a fost casatorita cu unchiul meu, timp de 15 ani. In acest timp, ei au locuit impreuna in apartamentul ... (vezi toată discuția)