Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... act juridic
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

act juridic

care este natura actului juridic in cazul unui imprumut intre 2 persoane ? nu exista conventie, contract sau inscris cu privire la acesta. totul s-a facut verbal. multumesc!
Contract de împrumut de consumație!
Foarte rău că nu există contract, v-ar fi fost foarte util pe plan probațional.
Ba, mai mult, dacă era autentic, constituia titlu executoriu!
Daca nu va restituie banii veti avea probleme.
Dacă va restituie împrumutul nu veti avea probleme.

Era bine sa aveti act scris.