Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa bunicilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa bunicilor

Buna, sa incep cu inceputul, bunicii mei au cumparat un teren si au construit casa pe el, ei avand contract numai pe teren nu si pe casa. Cum trebuie procedat pentru a deveni proprietarul casei? Ce acte imi trebuie, unde trebuie sa ma duc?
Bunicii mai trăiesc?
Nu, nu mai traiesc
Trebuie să dezbateti succesiunea după bunici.
În acest sens, copiii bunicilor trebuie să se adreseze unui birou notarial din circumscripția judecătoriei unde bunicii au avut ultimul domiciliu.
Procedura succesorala se finalizează cu eliberarea certificatului de moștenitor.
În baza acestuia, ulterior, mostenitorul/moștenitorii bunicilor va vor transmite dvs proprietatea.