avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se pune problema partajului?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se pune problema partajului?

Buna seara, un imobil achizitionat inainte de casatorie (in timpul concubinajului), pe nume propriu, credit propriu ce se desfasoara si in prezent, se supune partajului sau cel mult sotia poate cere o sulta, desi nu a contribuit cu nimic la achitarea ratelor?
Bunurile din imobil, care sunt cumparate si inainte si dupa casatorie, cum se impart, carei reguli se supun?
Ultima modificare: Luni, 27 Aprilie 2020
alex201888, utilizator
Cel mai recent răspuns: alex201888 , utilizator 08:02, 28 Aprilie 2020
Poate pretinde cel mult un drept de creanta in limita contributiei.
Contributia se prezuma a fi de jumatate din totalul masei partajabile, din care fac parte si ratele, incepand cu momentul casatoriei.
Cel ce pretinde mai mult trebuie sa o dovedeasca.
Contributia ei a fost mobila din imobil si poate o mica parte din electrocasnice.
Eu cum pot dovedi plata mea integrala a ratelor, in afara de chitantele de la banca?
Ea nu apare absolut pe nicaieri, creditul este pe numele meu, contractele de utilitati la fel...

Multumesc pentru promptitudine
Ultima modificare: Luni, 27 Aprilie 2020
alex201888, utilizator
Nu trebuie sa apara nicaieri, dreptul de creanta pt plata ratelor, nu inseamna ca a dat ea banii la ghiseu, dar ati platit rata dntr-un fond comun, daca plateati rata dintr-o chirie incasata dintr-un bun propriu e una, daca ati platit rata din salariu, e alta. Salariie pe perioada casatoriei sunt bani comuni. Dvs ati platit rata din salariu ea cu salariu a platit intretinerea sau a luat mancare in casa.
Daca banii ei din leafa i-a dat pe altceva, i-a dat maica-sii pe toti si nici in casa nu prea facea curat, da, nu poate dovedi ca a avut o contributie.
In cazul bunurilor mobile din locuinta, se impart egal ca valoare, cele cumparate in timpul casatoriei.

cert e ca apartamenul nu il partajati si nu aveti dvs interesul sa cereti partajul bunurilor mobile .
In ce priveste dreptul ei teoretic de creanta, daca trec 3 ani de la divort fara sa il pretinda, puteti invoca prescriptia daca va cere apoi.
Ultima modificare: Marți, 28 Aprilie 2020
gi-jane2, moderator
Va multumesc frumos pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort; raspundere credit marinav marinav Va multumesc pentru raspuns. As mai avea niste intrebari. Daca eu am un credit pe numele meu, cum se procedeaza in urma divortului, poate fi obligat si sotul ... (vezi toată discuția)
Divort tocalione tocalione care este deosebirea dintre divort si partaj, de ex: ea a platit avansul apartam. dupa care am stat si platit inpreuna , eu , salariu mai mare pana s-a ... (vezi toată discuția)
Partaj catalina.p catalina.p Ea a achizitionat 1)un autoturism in valoare de 36000 ron- prin credit bancar pe 7 ani-cu 8-9 luni inainte de incheierea casatoriei , dar cu 2 luni inainte ... (vezi toată discuția)