Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Schimbare conducte vechi
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Schimbare conducte vechi

Cum putem schimba legal conductoarele vechi ( au mai mult de 50 ani, se strica des) , apa calda, apa rece sí cele de incalzire daca pt acest lucru suntem nevoit sa facem un sistem nou in scara scarii. Nu avem pivnita sí tevile sunt inbetonate, nu avem acces la ele. Racordarea Ap.-telor ar fii din scara pt fiecare Ap separat. Avem cam 6 Ap din 20 care nu vor. Putem face fára acordul ei? Exista riscul sa ramanem fara apa,
Este nevoie de o hotarare a asociatiei de proprietari pentru inlocuirea conductelor. In baza hotararii, fiind vorba de schimbarea solutiei tehnice initiale, trebuie intocmit un proiect de catre o firma autorizata.
Daca este imobl de locuit in comun ar trebui ca partea comuna de constructii si instalatii sa intre in responsabilitatea asociatiei de proprietari-daca este constituita la nivelul imobilului
Daca nu exista infiintata asociatie de proprietari,puteti realiza expertiza tehnica care sa concluzioneze asupra vechimii constructiei si necesitatea inlocuirii instalatiei parte comuna,astfel incat toti proprietarii sa fie informati
Daca parte dintre proprietari nu accepta propunerea de inlocuire instalatie parte comuna,in ultima instanta ii puteti actiona in instanta
Mai exista varianta sa realizati instalatie noua la care sa se branseze strict proprietarii interesati