Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Poate fi subiect activ al infracțiunii de abuz in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Poate fi subiect activ al infracțiunii de abuz in serviciu un presedinte al asociatiei de proprietari?

Poate fi subiect activ al infracțiunii de abuz in serviciu un presedinte al asociatiei de proprietari? Pentru, spre exemplu, constituirea nelegala a comitetului executiv, prin includerea intre membri a unor persoane care nu au calitatea de proprietar, deci potrivit legii nu pot face parte din CEx?
Pai cine i-a inclus?
Nu ati avut o AG de alegeri, nu ati votat cu majoritate de voturi?
Pai acum ce aveti de facut, sa va luptati cu presedintele? Mai bine contestati in judecatorie AG a proprietarilor, pregatiti-va o lista cu proprietari-membri ai as. prop. care ar vrea sa faca ceva treaba pe-acolo si ii alegeti ca membri in com. executiv, alegeti dintre acestia un presedinte, apoi o comisie de cenzori (este adevarat sa fie pregatiti sa ia si niste suturi la partea din dos, niste injuraturi de la o mamaie, ca asa-i in tenis...).
Va dorim mult succes!
Manuela Rășină, administrator

Raspunsul la intrebarea dv este categoric nu

Infracțiuni de corupție și de serviciu - Infracțiuni de serviciu -
Abuzul în serviciu

Noul cod penal Art. 297. -

(1) Fapta funcționarului public care, în exercitarea atribuțiilor de serviciu, nu îndeplinește un act sau îl îndeplinește în mod defectuos și prin aceasta cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcție publică.

Presedintele de asociatie de proprietari nu exercita si nu este functionar public conditie prev de disp art 297 CP
Alegerea membrilor comitetului executiv nu este atributul presedintelui de asociatie ci responsabilitatea exclusiva a adunarii generale a membrilor proprietari
Stiu ca interpretarea functionarului public are un sens mai larg in intelesul codului penal si ca au existat situatii in care inclusiv persoane din mediul privat (societati comerciale) au fost asimilati acestei situatii. (2) Ma refeream nu la alegerea in CEx, ci la functionarea / convocarea si derularea unor asemenea sedinte cu membri neproprietari, desi se cunostea aceasta situatie.
Art.297 se coroborează cu art.308 CP.
Deci e corect ce spun eu, nu? Art.308 CP arata ca - "(1) Dispozițiile art. 289-292 și ale art. 297-301 privitoare la funcționarii publici se aplică în mod corespunzător și faptelor săvârșite de către sau în legătură cu persoanele care exercită, permanent sau temporar, cu sau fără o remunerație, o însărcinare de orice natură în serviciul unei persoane fizice dintre cele prevăzute în art. 175 alin. (2) sau în cadrul oricărei persoane juridice".