Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce se întâmplă dacă decedează apelantul ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce se întâmplă dacă decedează apelantul ?

Soțul meu este apelant într-un proces referitor la un proces-verbal de contravenție. In februarie s-a admis apelul, urmând că dosarul să fie trimis spre rejudecare la prima instanță, insa, din cauza stării de urgență procesul nu s-a reluat încă. Între timp soțul meu a decedat.
Ce se întâmplă cu procesul, în cazul în care eu sau prin avocat aduc la cunoștința instanței decesul ? Menționez că, momentan, intenția mea este de a nu continua acest proces.

Mulțumesc
Cealaltă parte ce vrea?
Solicitați întroducerea în cauză a moștenitorilor întrucât cealaltă parte poate invoca excepția lipsei capacitatii de folosinta!
Nu se știe, procesul nu s-a reluat, nu am primit citatie.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Cealaltă parte ce vrea?

Fiecare parte din proces va acționa conform intereselor sale.
Dacă anunțați instanta se va suspenda judecata un timp.
^^ Dacă nu anunț, instanța poate perima cauza ? Sau suspendă și face demersuri pentru găsirea moștenitorilor?