Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce se întâmplă dacă decedează apelantul ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce se întâmplă dacă decedează apelantul ?

Soțul meu este apelant într-un proces referitor la un proces-verbal de contravenție. In februarie s-a admis apelul, urmând că dosarul să fie trimis spre rejudecare la prima instanță, insa, din cauza stării de urgență procesul nu s-a reluat încă. Între timp soțul meu a decedat.
Ce se întâmplă cu procesul, în cazul în care eu sau prin avocat aduc la cunoștința instanței decesul ? Menționez că, momentan, intenția mea este de a nu continua acest proces.

Mulțumesc
Se suspendă daca nu vine nimeni la proces in anumite conditii.
Dvs. vreti niste scheme de drept care trebuie adoptate de specialiști dar acestea se fac în concret in functie de varianta concretă.
Sfatul meu este sa mergeți la avocat daca doriti versiuni inteligente concrete în funcție de situație.
Obținerea de informații va poate dăuna daca nu stiti sa le folositi.