Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Restituire avans
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Restituire avans

Buna ziua, ar fi trebuit sa am nunta in 04.10, dar nu cred ca pandemia va trece pana atunci
Restaurantul e obligat sa mi restituie avansul?
Trebuie studiat contractul. In mod normal, avansul trebuie rambursat. Dar cel mai bine ar fi sa studieze cineva de specialitate contractul. Sunt foarte multe situatii de genul acesta in prezent.
Buna ziua,

Trebuie studiat contractul. In mod normal restaurantele care organizeaza nunti au prevederi exprese in sensul ca nu se va restitui avansul. Oricum, eu cred ca pana pe data de 04.10 se va ridica starea de urgenta si atunci nu puteti invoca acest aspect. Pe de alta parte, forta majora inlatura raspunderea partilor, atat a dumneavoastra cat si a restaurantului, in functie de obligatiile fiecarei parti, care pot fi analizate dupa studierea contractului.

Cu stima,
av. Jasmine Oancea