Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Help
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Help

Bună ziua!in data de 6iulie împlinește copilul 2ani,cu situația în care se află tara (covid)nu reusesc sa iau legatura cu cei de la dgasp,pentru a-mi depune dosarul pentru prelungirea concediului de maternitate pe baza unui handicap la copil. Stimulentul e ca si pierdut...dacă nu dau azi răspuns la angajator. Ce pot face? Vă mulțumesc anticipat!
Aveti certificat de incadrare grad handicap pentru copil ?

Pe baza acestuia , numai CCC se poate prelungi , nu si concediul de maternitate.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da,am certificatul de la med.pediatru
Atunci mergeti la angajator si depuneti cerere de prelungire a duratei CCC , respectiv intrebati la AJPIS ce acte mai sunt necesare.