Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ore de noapte si weekend
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ore de noapte si weekend

Lucrez numai de noapte, cat este sporul de noapte, cu cat se plateste weekendul? Si cat este sarbatoarea legala? La o incadrare de 2080
1. sporul pentru munca prestata in timpul noptii este de 25% din salariul de baza,

2. sporul pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal este stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.
Dar cand nu se acorda zile libere? Cu cat se plateste? Am lucrat 3 zile după care una libera si tot asa, indiferent daca liberul cadea in weekend sau nu, deci cum ar fi corect sa fiu plătită?