Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselaciune?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselaciune?

Buna ziua.
As dori si eu cateva nelamuriri sa clarific.
I-am dat o suma de bani unui ''om de incredere'' sa-mi aduca o masina din Germania, si nu am semnat nici un act (dar am un martor). Mi-a adus o masina distrusa, si nu doreste sa-mi dea banii inapoi. De 2 luni ma chinui sa-i recuperez.
Am vreo sansa sa-l actionez in judecata, pentru recuperarea banilor?

Multumesc.
Ati vrut sa-i dati si buletinul, nu numai banii?? Ati scapat ieftin atunci... :O

Incercati un penal pe inselaciune si/sau pe evaziune fiscala.
bogdanscutariu a scris:

Masina este pe numele celui care a cumparat-o, din pacate nu am putut sa-i dau buletinul sa o aduca pe numele meu.
I-am dat o suma de 4500 euro sa-mi aduca o masina fara avenimete rutire, ceea ce nu s-a si intamplat. Mi-a adus un Opel Corsa cu spoilerul spart, portiera botita si zgariata si fara nici o dotare din ceea ce i-am solicitat personal.
In contract scrie o suma cu 900 euro mai mica(3400), motivatia lui la pretul mai mic fiind aceea ca a scris mai putin in contractul de vanzare-cumparare pentru a nu plati niste taxe mai mari.

Este complicata situatia.
Cred ca trebuie sa vorbiti cu el si sa o rezolvati amiabil.Trebuia sa faceti un act scris.Va fi greu de probat cea ce sustineti.
Puteti sa faceti o plangere penala dar va merge foarte greu.
Parerea mea este ca trebuie sa apeleze urgent la un avocat.

avocat Claudiu Lascoschi
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
~ Conținut șters la cerere ~
In cadrul procesului penal martorul va ajuta.
Depinde insa de mai multe lucruri.
Probatiunea se poate realiza insa conteaza tot ceea ce se va intampla in procesul penal.Oricum va fi un proces tare urat si dificil.:(

avocat Claudiu Lascoschi