Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vânzări imobiliare după vârsta de 75 ani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vânzări imobiliare după vârsta de 75 ani

Proprietarul, în vârstă de 92ani, poate vinde terenul fără acordul urmașilor?
Daca este in deplinatatea facultatilor mintale si suficient de lucid cat sa inteleaga efectele juridice ale actului si sa isi exprime consimtamantul da.
Poate vinde fără acordul urmaților deoarece există un principiu în drept-nimeni nu este obligat să lase moștenire. Problema este vârsta vânzătorului. Nu cred că vreun notariat va accepta să autentifice un act de vânzare cumpărara efără efectuarea unei expertize medico-legale. Edectuarea unei astfel de expertize va profita și cumpărătorilor...pentru siguranța actului.
Înainte de semnarea actului, vânzătorul trebuie să meargă la INML pentru efectuarea unei expertize medico-legale care să certifice faptul că vânzătorul are discernământ.
Da, nu e nevoie de acordul cuiva, insa trebuie sa aiba discernamant cand vinde. Daca omul nu da semne de boala, notarul nu il va trimite la iml in ciuda varstei inaintate.
Daca banuiti ca nu mai e zdravan si ca cineva vrea sa il insele, puttei cere punerea lui sub interdictie in instanta.