Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte de instrainare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte de instrainare

2 persoane au incheiat o conventie de instrainare a unui imobil urmand ca mai apoi sa incheie actul la notar numai ca persoana nu s.a mai prezentat la notar iar cumparatorul a deschis o actiune in care hotararea sa tina loc de act autentic .dupa 1 an s.a introdus actiune de catre coproprietar in cota de 1/2 si acesta facand dovada ca imobilul nu apartinea in totalitate vanzatorului ce se va intampla in acest caz se anuleaza hotararea care sa tina act
Buna ziua,
Expunerea dumneavoastra este total neinteligibila.
Luati legatura cu un avocat care, dupa ce VEDE actele va poate da un raspuns pertinent!
Vreti sa spuneti ca exista un imobil deținut în coproprietate de două persoane.
Una dintre ele a încheiat un antecontract pe întregul imobil, desi nu era proprietar exclusiv.
Contractul de vânzare nu a mai fost încheiat, promitentul cumpărător s-a adresat instanței, pentru perfectarea vânzării pe cale judecătorească, ocazie cu care a intervenit celalalt coproprietar invocând faptul că imobilul nu este in totalitate al promitentului vânzător, ci este in indiviziune.
Iar întrebarea dvs este ce se întâmplă cu antecontractul?
raluk0207, utilizator
da aceasta este speta va multumesc

raluk0207 a scris:

Vreti sa spuneti ca exista un imobil deținut în coproprietate de două persoane.
Una dintre ele a încheiat un antecontract pe întregul imobil, desi nu era proprietar exclusiv.
Contractul de vânzare nu a mai fost încheiat, promitentul cumpărător s-a adresat instanței, pentru perfectarea vânzării pe cale judecătorească, ocazie cu care a intervenit celalalt coproprietar invocând faptul că imobilul nu este in totalitate al promitentului vânzător, ci este in indiviziune.
Iar întrebarea dvs este ce se întâmplă cu antecontractul?

Hotararea pronuntata poate fi anulata de catre coproprietarul care nu a semnat antecontractul de vanzare-cumparare intrucat o vanzare valabila asupra intregului imobil nu se putea realiza fara consintamantul ambilor proprietari si nici printr-o alta modalitate in care dreptul de proprietate sa se transmita in mod valabil de la proprietar catre cumparator.
Prin urmare, nici prin hotare judecatoreasca nu se putea tranfera proprietatea asupra intregului imobil, avand in vedere principiului de drept :
“Nemo plus juris ad alium transfere potest, quam ipse habet” ( Nimeni nu poate sa
transfere mai multe drepturi decat are sau ceva ce nu are.)

Avocat Ciurea Cristina, utilizator