Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz demisie/concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz demisie/concediere

Buna ziua. Este posibil sa se stabilească pentru pozitie de manager , in contract o perioadă de 90 de zile lucratoare preaviz de concediere sau demisie? Daca da, imi puteți spune in baza carei legi și articol. Mulțumesc
Concedierea si demisia sunt 2 lucruri diferite
termenul de preaviz pentru demisie este de minim 20 zile lucratoare pentru functii de executie si minim 45 zile lucratoare pentru functii de conducere art 81 alin 4 Codul Muncii
Termenul de preaviz in cazul concedierii este de minim 20 zile lucratoare art 75 Codul Muncii
Despre asta este vorba. Angajatorul dorește sa treacă in contractul de munca 90 de zile de preaviz , atât in situatia in care as demisiona, cat si in cazul in care m-ar disponibiliza ei. Deci să inteleg ca Codul muncii mentioneaza un minim de zile. De acolo in sus se poate stabili orice. Mulțumesc
Pentru concediere ,durata preavizului mentionata in Codul Muncii este cea minima...prin urmare, se poate stabili o durata mai mare.