Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Concediu medical plata minima
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Concediu medical plata minima

Buna ziua! Sunt in concediu de crestere copil mic si insarcinata in 23 saptamani. In 25.05.2020 ar trebui sa ma reintorc la lucru,dar voi intra in concediu medical. Angajatorul a zis ca din cauza coronavirusului nu ma poate reangaja la 8 ore ci doar la 2 ore. In aceste conditii, cat pot fii platita minim? Avand in vedere ca si indemnizatia trecuta a fost minima din cauza salariului mic.Multumesc!
Buna ziua,
O sa trebuiasca sa cereti de la AJPIS o adeverinta din care sa rezulte cuantumul indemnizatiei precum si perioada in care ati beneficiat de ea.
Calculul indemnizatiei pentru concediul de care o sa beneficiati o sa se faca in functie de veniturile avute in ultimele 6 luni, anterior lunii in care beneficiati de el ( adica veniturile din CCC)