avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Anulare vacanta
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Anulare vacanta

Buna ziua, Am rezervat o vacanta pentru luna iulie 2020 in Romania prin agentie de turism, pentru care am achitat avansul.
Avand in vedere epidemia cu Covid- 19 din motive de precautie am vrea sa renuntam la aceasta rezervare.
Agentia spune ca se poate anula rezervarea doar platind clauze de penalitate.
Se poate anula rezervarea fara a plati aceste penalitati avand in vedere epidemia fin Romania??
Aveti un contract cu agentia?
Ce spune in astfel de situatii?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare sume vacanta - covid 19 SANTIER SANTIER Buna ziua! Ma intereseaza sa recuperez in totalitate sumele acordate unei agentii de turism cu titlu de avans. Motivul - epidemia de covid 19. Prefer sa ... (vezi toată discuția)
Buna ziua , agentia de turism a anulat vacanta in dubai din martie ... sandidu sandidu Buna ziua , Agentia de turism a anulat vacanta in Dubai din martie 2020. Ne ofera aceiasi vacanta in martie 2021 . Conditioneaza participarea noastra cu ... (vezi toată discuția)
Recuperare avans formatie nunta DodoAlin91 DodoAlin91 Buna ziua! In luna decembrie 2018 am achitat avansul de 2500 de lei unei formatie de muzica. Nunta este programata la unceputul lunii iulie 2020. Avand in ... (vezi toată discuția)