avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA room service si minibar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA room service si minibar

Bună ziua,

La produse nealcoolice care este cota de TVA la înregistrarea vânzărilor room service și care este cota de TVA la înregistrarea vânzărilor de minibar?

Mulțumesc,
Cel mai recent răspuns: sensitivec , utilizator 15:52, 13 Mai 2020
Daca bauturile nu sunt servite in regim de bar/restaurant, se aplica cota standard, ca la magazin - 9% nealcoolice si 19% alcoolice.
Mai multe explicatii aveti chiar in Ordinul 3659/2018 emis de MFP:
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli de protocol ella_rad ella_rad buna ziua. am si eu o intrebare referitoare la chelt de protocol. in factura emisa de catre hotel, pe linga cazare, servicii parcare, restaurant apar si ... (vezi toată discuția)
Ajutati-ma la doua intrebari va rog bermunde68 bermunde68 1)Vreau sa -mi spuneti va rog daca este permisa consumarea de bauturi alcoolice in incinta unui magazin alimentar privat care cred dupa mine ca este un spatiu ... (vezi toată discuția)
Tva la sreviciile hoteliere levente1 levente1 Buna ziua, Am si eu o intrebare: TVA-ul pentru serviciile de cazere sunt 9%, acelasi tva va fi calculat si la micul dejun daca acesta este inclus in pret. ... (vezi toată discuția)