Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general TVA la sreviciile hoteliere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

TVA la sreviciile hoteliere

Buna ziua,
Am si eu o intrebare:
TVA-ul pentru serviciile de cazere sunt 9%, acelasi tva va fi calculat si la micul dejun daca acesta este inclus in pret.
Daca clientul are si alte servicii hoteliere cu plata cum ar fi telefon, minibar, parcare, etc. si achita tot la plecare pe aceeasi factura si bon fiscal ce tva se va practica la serviciile hoteliere si cum se va arata pe factura cotele de tva daca sunt diferite?

EX:
- Tarif camera/noapte 130 RON (cu micul dejun inclus)
(Taxa hoteliere trebuie sa apara separat pe factura?, se aplica si TVA la aceasta taxa?)
- clientul mai are de plata 10 RON telefon si 15 RON consumatie din frigiderul camerei.
Cum va aparea pe factura si ce cote de TVA se vor aplica la serviciile mai sus aratate?

Va multumec anticipat.
Cu stima,
Levente Csuka;)

Buna ziua,
Am si eu o intrebare:
TVA-ul pentru serviciile de cazere sunt 9%, acelasi tva va fi calculat si la micul dejun daca acesta este inclus in pret.
Daca clientul are si alte servicii hoteliere cu plata cum ar fi telefon, minibar, parcare, etc. si achita tot la plecare pe aceeasi factura si bon fiscal ce tva se va practica la serviciile hoteliere si cum se va arata pe factura cotele de tva daca sunt diferite?

EX:
- Tarif camera/noapte 130 RON (cu micul dejun inclus)
(Taxa hoteliere trebuie sa apara separat pe factura?, se aplica si TVA la aceasta taxa?)
- clientul mai are de plata 10 RON telefon si 15 RON consumatie din frigiderul camerei.
Cum va aparea pe factura si ce cote de TVA se vor aplica la serviciile mai sus aratate?

Va multumec anticipat.
Cu stima,
Levente Csuka;)

pt. restaurant/mic dejun se aplica TVA 16%.:((
Dar aici depinde de priceperea gazdei:D
din cate stiu eu avem doar doua tipuri de TVA (19%; si 9% care se aplica medicamentelor si la pretul camerei de hotel) nu cred ca putem aplica 16% pentru restaurant.
Intrebarea mea este ca atunci cand clientul de la hotel inafara de serviciile de cazare (pretul camerei care are cota de TVA 9%) si celelalte servicii soteliere se pot taxa cu 9%? (room-service, parcare, telefon, etc.)
si daca nu...cum le trec pe factura in situatia in care clientul vrea o singura factura si un singur bon fiscal.
Trebuie sa apara si taxa hoteliere separat pe factura?
Multumesc
levente1, utilizator