Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzufruct viager - uzufructuarul nu plătește ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzufruct viager - uzufructuarul nu plătește întreținerea

Detin un apartment cu un uzfruct viager, iar in contract nu se specifica nicio alta clauza ( cum ar fii cea de intretinere de ex). Uzulfruct locuieste singur in proprietate si nu isi plateste datoriile la intretinere care ,in timp, au strans o datorie seminificativa.

Exista vreo modalitate de a o obliga la asi platii propriile datoriile pe care le acumuleaza / recupera banii pe care ii platesc lunar?
Manuela Rășină, administrator
Va trebui sa il actionati in judecata, alta cale nu e.
Buna ziua,

Adresati-va instantei de judecata, in vederea obligarii uzufructuarului de a plati cheltuielile la intretinere.