avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 446 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedare apartament - plata datorii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedare apartament - plata datorii

Buna ziua,

Situatia este urmatoarea:

- Am un prieten bun, acesta are un apartament in care locuieste mama lui. Aceasta a adunat datorii in valoare de X bani la intretinere.

- S-a pus problema sa achit eu datoria, iar ca si rasplata ar fi cedarea apartamentului mie, cu conditia ca mama sa sa poata locuii acolo atata timp cat isi achita intretinerea si darile catre stat pe apartament pana in momentul in care aceasta se muta, deces, etc...

Este posibil acest lucru legal, exista o metoda, act? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:36, 14 Mai 2023
Exista, dar întâi trebuie achitate datoriile. Fără plata la zi a utilităților, taxelor și impozitelor și cu datorii la întreținere, nu se poate încheia niciun act.
Puteți încheia în prima faza un antecontract, prin care sa ii achitați ca avans suma de x lei (datoria la intretinere).
Ulterior, puteți încheia un contract de vânzare, cu clauza de uzufruct viager.
Legal, plata utilităților revine uzufructuarului, însă dacă pe uzufructar îl doare-n cot și iar acumulează datorii și nu le plătește, tot dvs o sa ajungeți sa le plătiți.

O alta varianta ar fi încheierea unui contract de împrumut pentru suma respectiva si ulterior, încheierea unui contract de donație/vânzare, tot cu clauza de uzufruct viager.
Ultima modificare: Duminică, 14 Mai 2023
raluk0207, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
cu datorii la întreținere, nu se poate încheia niciun act.

L nr 196/2018
Art. 33. - (1) Proprietarii din condominii care îşi înstrăinează locuinţele sau
spaţiile cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă sunt obligaţi ca la întocmirea
actelor de înstrăinare să facă dovada plăţii la zi a cotelor de contribuţie la
cheltuielile asociaţiei de proprietari şi a utilităţilor publice.
b) în cazul existenţei unor datorii către asociaţia de proprietari sau către
furnizorii de utilităţi publice în cazul facturării individuale a serviciilor, notarul
public va autentifica actul de înstrăinare dacă dobânditorul acceptă expres că
va prelua în întregime toate debitele înstrăinătorului către asociaţia de
proprietari, precum şi toate debitele către toţi furnizorii de utilităţi publice.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Titular proprietate cu interdictie Dafina M Dafina M Buna seara, Prietena mea vrea sa cumpere un apartament unde la titular proprietate figureaza o persoana si o alta persoana cu uzufruct viager. La notar, la ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, ma puteti lamuri , va rog, cu privire la dreptul de ... andra-celia andra-celia Buna ziua, Ma puteti lamuri , va rog, cu privire la dreptul de proprietate in cazul contractelor de vanzare cumparare, donatie , cu clauza de uzufruct ... (vezi toată discuția)
Uzufructul viager andu1982 andu1982 buna ziua am o nelamurire in ceea ce priviste dreptul de uzufruct si dreptul de proprietate am achizitionat un apartament si am instituit un drept de ... (vezi toată discuția)