Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Ma puteti lamuri , va rog, cu privire la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Ma puteti lamuri , va rog, cu privire la dreptul de ...

Buna ziua,
Ma puteti lamuri , va rog, cu privire la dreptul de proprietate in cazul contractelor de vanzare cumparare, donatie , cu clauza de uzufruct viager, de intretinere, cine detine dreptul de proprietate? Persoana care este uzufructar sau intretinut, poate sa isi refaca Cartea de identitate , sau sa isi faca domiciliul la adresa imobilului care face obiectul contractului? Va multumesc.
Dreptul de proprietate presupune 3 atribute:
- dreptul de a poseda bunul
- dreptul de a-l folosi, care presupune folosința pentru sine
- dreptul de dispoziție, materială și juridică

Uzufructuarul are doar atributele posesiei si folosintei. Si da, isi poate face cartea de identitate pe acea adresa.
Va multumesc. Dar poate face acest lucru, adica CI ,fara cel care figureaza ca proprietar dupa incheierea actelor? De exemplu, eu , am facut act de vanzare cumparare cu clauza de uzufruct viager, imi pot stabili domiciliul la adresa imobilului care face obiectul contractului, fara acordul fiicei mele, fara ca aceasta sa ma insoteasca la evidenta populatiei ?
nu trebuie sa va insoteasca.
in schimb, cand va dori fiica ci, desi e proprietar, ii va trebui acordul dvs in calitate de uzufructuar.