Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarizare

Sunt angajat la centrala termica a unui spital . Una dintre conditiile de la angajare a fost sa semnez un angajament prin care voi urma cursurile de RSVTI ( operator responsabil de supravegherea tehnica a instalatiilor). Dupa autorizare am fost desemnat de catre administratie, RSVTI al spitalului respectiv. Serviciul RUNOS imi spune ca nu exista baza legala sa imi acorde un spor sau altceva pentru desfasurarea acestei activitati. E corect in conditiile in care eu imi desfasor activitatea in timpul meu liber( avem peste 40 de echipamente sub incidenta ISCIR ) sa nu am nici un drept?
Orele suplimentare se plătesc, potrivit Codului muncii, contractului colectiv de muncă și contractului individual de muncă.
Nu se platesc ore suplimentare in Sanatate.
andonik, utilizator
In cazul meu este vorba de o alta functie , destul de complexa care necesita timp si aceasta nu vine cu nici un drept. Daca la personalul medical se poate acorda jumatate de norma la cel tehnico- administrativ nu exista baza legala. ( Explicatia serviciului RUNOS) Mai exact prestez activitatea de RSVTI benevol.
andonik, utilizator