Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... schimbare tip contract de munca datorita Covid
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

schimbare tip contract de munca datorita Covid

Buna ziua
Dupa incetarea somajului tehnic administratorul firmei doreste sa-mi schimbe contractul in "cu perioada determinata de o luna" cu evaluare lunara datorita si maririi atributiilor postului. Mentionez ca in februarie tocmai am reanoit vachiul contract "pe perioada nedeterminata " cu marirea salariului.
1. Este legal?
2. este doar o modalitate de a putea fi concediat fara alte obligatii din partea angajatorului?
Angajatorul nu doreste sa ma trimita in somaj "normal" deoarece spune ca va pierde postul timp de 2 ani in cazul in care "treburile" vor intra in normal.
1. Modificarea contractului cerută de angajator acum nu se poate realiza decât cu acordul dumneavoastră, prin act adițional. Probabil că în luna februarie a expirat perioada de probă (de regulă, angajatori fac contracte pe durată determinată pentru a masca acea clauză de denunțare a contractului), iar acum dorește ca pentru contractul pe durată nedeterminată să vă impună un nou termen de probă sau să transforme contractul de muncă într-unul cu durată determinată. Nu vă recomand să acceptați, chiar dacă subterfugiul este ”mărirea atribuțiilor postului”, acestea se stabilesc prin fișa postului, anexă a contractului de muncă.
2. E o modalitate de încetare a contractului de muncă, practic se dorește ca acel contract să înceteze odată cu expirarea duratei și astfel să evite desființarea postului. Dacă acceptați această modificare puteți intra în șomaj la expirarea duratei contractului cu durată determinată.
Lucrez de 3 ani si mai am 9 luni pana la pensie deci poate propune contract pe perioada determinata. Ultima fraza a dumneavoastra imi spune ca la expirarea contractului pot intra in somaj fara ca administratorul sa piarda postul? Deci e clar ca pe varianta asta merge. Eu accept act aditional...contract 1-3 luni...la expirare nu reannoieste si atunci automat somaj? Corect?