Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... URGENT - Declaratie - starea de alerta - Somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

URGENT - Declaratie - starea de alerta - Somaj tehnic

Buna dimineata,
Am o mare nedumerire. Daca am inteles corect : Declaratia pe propria raspundere este necesara in cazul in care ma deplasez din satul ,,X,, catre satul ,,Y,,? In cazul angajatorilor, mai este necesara eliberarea acelei adeverinte ,,permanente,,? Daca da pe ce perioada se poate elibera? Si partea de somaj tehnic este ceva oficial, se mai prelungeste pentru toti pana pe 1 iunie, dupa care doar pt sectoarele inca restrictionate? sau inca suntem in aer cu aceasta decizie?
Alexandra Ilie, utilizator
Așteptați să vedem ce legislație apare, cine vă poate da un răspuns la problema dumneavoastră acum, când nici legiutorii nu sunt apți să răspundă la neajunsul lor de-a se fi născut?
Vorbele/declaratiile in presa nu tin loc de act normativ.
Referitor la intrebarea mea - somajul va fi sustinut de stat pana la 01 iunie respectiv exista doar declaratia pe propria raspundere (Necesara pt deplasarea din satul X, catre satul Y ), deci nu exista model pe care sa il elibereze angajatorul. Corect?
Alexandra Ilie, utilizator
Se pot emite adeverințe după modelul celor din starea de urgenta.