Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Buna ziua!

As dori sa stiu in cazul unui divort cum se face partajul unui apartament in care 85% din suma de cumparare a apartamentului revine sotiei si doar 15% sotului. Se pot face acte doveditoare prin notar sau alta forma legala care sa ateste echivalentul acestor sume de bani, iar in caz de divort fiecare sa ramana cu suma investita? Cum imi pot proteja investita fara a ramane in caz de divort pagubita?
Prin solutionarea partajului se poate stabili sa platiti sulta sotului ( o suma prin care il despagubiti pentru partea lui) transferandu-se proprietatea catre dvs.
Puteti face o intelegere la notar,daca sotul este de acord cu varianta prezentata de dvs.In cazul la care va referiti,mai exista doua posibilitati,prima si cea mai simpla ,este ca partile recunosc valorile in sensul aratat de dvs. si fac o intelegere(tranzactie),dupa efectuarea expertizei.Intelegerea dintre parti,face parte integranta din hotararea de partaj si reprezinta vointa expresa,exprimata de parti.In aceasta situatie,conform art.271 c.pr.civ.hotararea va fi definitiva.
In situatia,a doua,in care sotul contesta contributia dvs.majora,aceasta trebuieste dovedita in justitite cu acte,interogatoriu ,martori si expertize
Radu Gabrian, Mediator
Solutiile colegilor sunt pentru cazul in care doriti sa divortati.Daca vreti doar sa va puneti la adapost, sfatul meu este sa faceti o declaratie notariala impreuna cu sotul prin care sa se specifice contributia fiecaruia la achizitionarea apartamentului.

de retinut ca partajul voluntar in timpul casatoriei se poate face doar prin instanta
dvs. trebuie sa puteti demonstra in eventualitatea unui partaj, contributia de 85% la achizitionarea imobilului .
pentru aceasta, recomandat ar fii sa pastrati orice dovada de plata in acest sens, de ex. transfer bancar .