avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare daune morale
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare daune morale

În cât timp de la finalizarea procesului ar trebui sa înceapă plata daunelor morale și materiale.
Cat timp trebuie sa aștept și ce pași ar trebui sa urmez dacă nu vrea sa plătească?
Cel mai recent răspuns: Company Advising , utilizator 14:02, 24 Mai 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De la ramanerea definitiva a hotararii, in caz contrar va trebui sa recurgeti la un executor judecatoresc.
Eu zic sa il/o notificati ca are termen 5 zile calendaristice ( zic eu) in care sa faca plata, in caz contrar va adresati unui exector judecatoresc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca instanta nu a mentionat un termen exact de plata acestor debite, dupa ramanerea definitiva a hotararii mergeti la executor. In prealabil, ii puteti notifica sa achite sumele conform sentinta / decizie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lamuriri tutzax@yahoo.com tutzax@yahoo.com buna ziua, am castigat un proces in instanta si am facut demersuri pentru a recupera cheltuielile de judecata, a trecut termenul in care trebiua sa ... (vezi toată discuția)
Cum pun in aplicare o sentinta definitiva ? anamariamed anamariamed Buna ziua, datorita unui accident rutier m-am constituit parte civila intr-un caz de vatamare corporala din culpa. Cazul s-a judecat la Tribunalul Medias, ... (vezi toată discuția)
Executare neplata intretinere giotto_2016 giotto_2016 Buna ziua! Intrebare: care sunt pasii de urmat pentru executarea unui proprietar rau platnic?! Ieri s-a primit sentinta judecatoreasca definitiva si ... (vezi toată discuția)