Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reintoarcere CCC- postul la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reintoarcere CCC- postul la locul de munca

Buna,

Dupa intoarcerea din ccc, angajatorul sustine ca nu ma poate reincadra pe postul avut inainte. Nu este o problema pentru mine deoarece reaponsabilitatile erau diferite, propunandu-mi sa imi schimbe functia fara sa se atinga de salar- deci salariul nu va scadea in conformitate cu functia.
Intrebarea este, daca accept schimbarea functiei, dupa cele 6 luni poate automat sa mi modifice salariul? Daca da, cum as putea sa procedez ca ei sa nu poata sa scada salariul?
- Ce risc in cazul in care nu accept schimbarea functiei?
- momentan pe postul respectiv sunt 4 persoane, daca angajatorul invoca desfiintarea postului ar insemna si concedierea lor, nu?

Multumesc
1. Unilateral nu va poate modifica salariul , decat daca exista un act normativ sau un ccm aplicabil acelui angajator.

2. Legal, nu riscati ceva anume ... dar in cazul in care nu acceptati schimbarea functiei, exista posibilitatea unor sicane din partea angajatorului dvs.

3. Desfiintarea posturilor poate avea ca efect concedierea salariatilor.