Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Serie si numar chitanta de plata
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Serie si numar chitanta de plata

Buna ziua. Doresc sa stiu daca este in ordine daca chitanta de plata a fondului de rulment si cea de intretinere au aceiasi serie si numar,desi aceasta chitanta seamana mai degraba cu un bon fiscal?
george-neagu, moderator
1. Daca sunt plati care "sting"cheltuieli diferite, chitantele nu trebuie sa aiba acelasi numar.
Stit ce zice Legea - chitante diferite!
2. Daca as. prop. lucreaza cu un program specializat in gestiunea as. prop., probabil ca, pentru tiparirea chitantelor, folosesc o imprimanta termica care "scoate"o chitanta asemanatoare cu bonurile fiscale, "scoase" de o imprimanta de la un butic, magazin, etc.
Faza este ca chitanta respectiva (cod 14-4-1) sa respecte si sa contina toate datele impuse de prev. fiscale. Puteti face o comparatie cu o chitanta mai veche, intocmita manual - dar nu mai ste obligatoeie stampila.
Atentie: acest tip de chianta, daca este pastrata in conditii de lumina puternica, isi "pierd scrisul", astfel ca ori se scrie pe spate nr, data, suma achitata, ori se pastreaza la intuneric...
Succes!