Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Construcție casa cu doi proprietari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Construcție casa cu doi proprietari

Bună ziua.Daca sunt doi proprietari pe un teren și doresc sa construiască o casă împreună ,actele casei respective pot fi făcute pe numele amândurora?Mai exact ,ce anume trebuie făcut pentru a fi ambii proprietari pe casa.
Este suficient ca autorizatia de construire sa fie emisa pe ambele nume. Pentru asta e necesar ca cererea de eliberarea a autorizatiei sa fie depusa de ambii coproprietari.
Mulțumesc pentru răspuns.

MihailZC a scris:

Este suficient ca autorizatia de construire sa fie emisa pe ambele nume. Pentru asta e necesar ca cererea de eliberarea a autorizatiei sa fie depusa de ambii coproprietari.