avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Construcție casa cu doi proprietari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Construcție casa cu doi proprietari

Bună ziua.Daca sunt doi proprietari pe un teren și doresc sa construiască o casă împreună ,actele casei respective pot fi făcute pe numele amândurora?Mai exact ,ce anume trebuie făcut pentru a fi ambii proprietari pe casa.
Cel mai recent răspuns: Crisank , utilizator 12:26, 22 Mai 2020
Este suficient ca autorizatia de construire sa fie emisa pe ambele nume. Pentru asta e necesar ca cererea de eliberarea a autorizatiei sa fie depusa de ambii coproprietari.
Mulțumesc pentru răspuns.


MihailZC a scris:

Este suficient ca autorizatia de construire sa fie emisa pe ambele nume. Pentru asta e necesar ca cererea de eliberarea a autorizatiei sa fie depusa de ambii coproprietari.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casa mea pe teren proprietate comuna sorin_marian sorin_marian Buna ziua. Am in proprietate impreuna cu cineva un teren (50% - 50%). Poate cineva sa imi spuna in ce conditii as putea sa construiesc pe acest teren iar ... (vezi toată discuția)
Intabulare casa. ContSters46975 ContSters46975 Situatia mea si a sotiei mele este urmatoarea: Avem un teren pe numele amandurora pe care am construit o casa. Autorizatia de constructie am obtinut-o doar pe ... (vezi toată discuția)
Teren coproprietate ContSters88252 ContSters88252 doua persoane detin in coproprietate(in devalmasie cote de 1/1) un teren.Unul dintre ei construieste legal, cu proiect si autorizatii din fonduri ... (vezi toată discuția)