avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1713 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divortul cel mai simplu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divortul cel mai simplu

Dupa noua lege din 2020, daca ambii soti sunt de acord, nu sunt copii la mijloc, nu este partaj in discutie, care este cea mai simpla procedura de divort, este obligatoriu sa se faca proces cu judecator si tot ansamblul?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ionelaion , utilizator 16:55, 22 Mai 2020
Va puteti adresa notarului... in instanta ajungeti daca nu va intelegeti...
Ultima modificare: Vineri, 22 Mai 2020
Ionut.ion, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cel mai simplu și ieftin divorț este la starea civilă. Este adevărat ca la starea civila pot divorța doar cei care nu au copii.
Dvs neavând copii puteți divorța la primărie la starea civilă.
Ultima modificare: Vineri, 22 Mai 2020
Dapix, utilizator
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort amiabil cu copil mare blueberry23 blueberry23 Buna seara, As dori sa stiu daca in cazul unui divort amiabil pot sa apelez doar la notar, si cam cat ar dura un asemenea proces daca tatal nu imi pune bete in ... (vezi toată discuția)
Divortul VIOLETA-elisabeta VIOLETA-elisabeta Care este metoda ce-a mai simpla ptr a divorta?Multumesc. (vezi toată discuția)
Divort daniella28 daniella28 buna ziua,sotul meu a depus anul trecut actele de divort,pana azi nici primul termen nu a fost.vreau sa stiu,cu actele depuse acum am mai putea sa facem divort ... (vezi toată discuția)