Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Revenire in concediu creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Revenire in concediu creștere copil

Buna ziua,

Se da urmatoarea situație: am un copil in varsta de 1 an si 9 luni si am depus dosarul pentru încadrarea în grad de handicap (așteptăm sa fim chemați la comisie).
Problema este ca eu ar trebui sa incep serviciul si nu știu daca pana atunci va fi gata certificatul de handicap al copilului, astfel încât sa pot prelungi si CIC.
Intrebarea ar fi: se poate sa ma reintorc in concediu crestere copil, daca voi începe serviciul? Adica sa zicem merg o luna la serviciu, apoi vor fi gata documentele copilui. Sau trebuie continuitate a concediului? Cum pot proceda in această situație?
Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Daca primiti acel certificat, atunci se poate sa ma reintoarceti in concediu pentru cresterea copilului, chiar daca începeti serviciul.