Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salariu după 3 luni.
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salariu după 3 luni.

Întrebarea mea este:dacă primesc o comunicare de executare silită pentru un angajat,pot să încep să îi opresc banii după 3 luni sau imediat. Am citit in noul cod de procedura fiscala că sumele aferente platii drepturilor salariale viitoare, pe o perioada de 3 luni de la data infiintarii popririi nu sunt supuse executării silite prin poprire.
jondoe1, utilizator
Imediat, la viitoarea leafa, trebuie sa faceti retinerea si sa virati suma in contul indicat de executor.
Acel articol se refera la executarea dvs ca societate, daca ati fi debitor, nu e cazul.
Trebuie să-i opriți banii IMEDIAT, și în termen de 5 zile trebuie să consemnați cuantumul salariului, altfel executorul poate cere în instanță validarea popririi asupra angajatorului.

Ceea ce ați citit cu termenul de 3 luni, este pentru companii, persoane juridice care plătesc salarii, sunt protejați 3 luni banii destinați salariaților, nu are treabă cu persoanele fizice
Dapix, utilizator
Mulțumesc

gi-jane2 a scris:

Imediat, la viitoarea leafa, trebuie sa faceti retinerea si sa virati suma in contul indicat de executor.
Acel articol se refera la executarea dvs ca societate, daca ati fi debitor, nu e cazul.

Mulțumesc

Dapix a scris:

Trebuie să-i opriți banii IMEDIAT, și în termen de 5 zile trebuie să consemnați cuantumul salariului, altfel executorul poate cere în instanță validarea popririi asupra angajatorului.

Ceea ce ați citit cu termenul de 3 luni, este pentru companii, persoane juridice care plătesc salarii, sunt protejați 3 luni banii destinați salariaților, nu are treabă cu persoanele fizice

Trebuie sa procedati de indata la poprirea salariului. Altfel, creditorul poate solicita validarea popririi si amendarea societatii. Articolul privind drepturile salariale, asa cum s-a mentionat anterior - are in vedere strict compania: daca face dovada ca sumele din cont sunt afectate drepturilor salariale, poate fi amanata poprirea conturilor.