avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salariu după 3 luni.
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salariu după 3 luni.

Întrebarea mea este:dacă primesc o comunicare de executare silită pentru un angajat,pot să încep să îi opresc banii după 3 luni sau imediat. Am citit in noul cod de procedura fiscala că sumele aferente platii drepturilor salariale viitoare, pe o perioada de 3 luni de la data infiintarii popririi nu sunt supuse executării silite prin poprire.
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Mai 2020
jondoe1, utilizator
Cel mai recent răspuns: Company Advising , utilizator 14:16, 24 Mai 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Imediat, la viitoarea leafa, trebuie sa faceti retinerea si sa virati suma in contul indicat de executor.
Acel articol se refera la executarea dvs ca societate, daca ati fi debitor, nu e cazul.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie să-i opriți banii IMEDIAT, și în termen de 5 zile trebuie să consemnați cuantumul salariului, altfel executorul poate cere în instanță validarea popririi asupra angajatorului.

Ceea ce ați citit cu termenul de 3 luni, este pentru companii, persoane juridice care plătesc salarii, sunt protejați 3 luni banii destinați salariaților, nu are treabă cu persoanele fizice
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Mai 2020
Dapix, utilizator
Mulțumesc

gi-jane2 a scris:

Imediat, la viitoarea leafa, trebuie sa faceti retinerea si sa virati suma in contul indicat de executor.
Acel articol se refera la executarea dvs ca societate, daca ati fi debitor, nu e cazul.


Mulțumesc

Dapix a scris:

Trebuie să-i opriți banii IMEDIAT, și în termen de 5 zile trebuie să consemnați cuantumul salariului, altfel executorul poate cere în instanță validarea popririi asupra angajatorului.

Ceea ce ați citit cu termenul de 3 luni, este pentru companii, persoane juridice care plătesc salarii, sunt protejați 3 luni banii destinați salariaților, nu are treabă cu persoanele fizice

Trebuie sa procedati de indata la poprirea salariului. Altfel, creditorul poate solicita validarea popririi si amendarea societatii. Articolul privind drepturile salariale, asa cum s-a mentionat anterior - are in vedere strict compania: daca face dovada ca sumele din cont sunt afectate drepturilor salariale, poate fi amanata poprirea conturilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita, poprire in primele 3 luni Yellow Yellow Legat de o executare silita, am vazut ca atunci cand se pune poprire pe salariu, exista un termen de 3 luni in care nu e voie sa iei bani din salariu, cu ... (vezi toată discuția)
Incalcarea normelor noului cod de procedura civila de catre banca user43 user43 Sunt pensionar si am fost executat silit ptr un credit de nevoi personale. Executorul nu a transmis adresa de instituire a popririi catre Casa de pensii, ... (vezi toată discuția)
Popriri salariu adimct2007 adimct2007 Cum se procedeaza in cazul in care executorul judecatoresc dispune infiintarea popririi pe drepturile salariale ale unui salariat avand in vedere ca Art. 780. ... (vezi toată discuția)