avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 503 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Deces administrator srl care are și calitate de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Deces administrator srl care are și calitate de asociat

Bună ziua

Sunt asociat într-un srl cu 2 asociați, cu părți sociale în proporție de 50% fiecare. Celălalt asociat a fost și administrator, dar a decedat.

Eu aș vrea să dizolv firma sau, cel puțin, să-i suspend activitatea, deocamdată.

Menționez că sunt și moștenitor
testamentar al administratorului. De asemenea țin să precizez că nu știu dacă decedatul are moștenitori legali.

Ca să pot cere dizolvarea/suspendarea srl trebuie să deschid succesiunea și doar in baza certificatului de moștenitor pot solicita acest lucru la Registrul Comerțului ? Altă procedură mai simplă nu există ?

Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:36, 23 Mai 2020
Buna seara,
Vad ca stiti raspunsul.
Cautati si ceilalti mostenitori LEGALI ai defunctului (descendenti, sotie si/sau ascendenti privilegiati)
Trebuie sa dezbateti mostenirea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune dupa sot fara copii geta2005 geta2005 Sotul meu a decedat acum 12 ani .Nu avem copii el nu are frati ,surori si mama lui a decedat acum 8 ani Cat a fost in viata nu a ridicat nici o pretentie ... (vezi toată discuția)
Succesiune bojucris bojucris Matusa mea (sora cu mama mea) a decedat in data de 17.06.2011, in 1992 a facut un act testamentar prin care a lasat drept mostenire apartamentul ei cu o ... (vezi toată discuția)
Daca un testament nu a fost trecut prin succesiune. apoi peste ... Ilinca Banu Ilinca Banu Daca un testament nu a fost trecut prin succesiune. Apoi peste ani, mostenitorul testamentar a decedat. Fiul acestuia poate fi si el mostenitor testamentar sau ... (vezi toată discuția)