Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Deces administrator srl care are și calitate de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Deces administrator srl care are și calitate de asociat

Bună ziua

Sunt asociat într-un srl cu 2 asociați, cu părți sociale în proporție de 50% fiecare. Celălalt asociat a fost și administrator, dar a decedat.

Eu aș vrea să dizolv firma sau, cel puțin, să-i suspend activitatea, deocamdată.

Menționez că sunt și moștenitor
testamentar al administratorului. De asemenea țin să precizez că nu știu dacă decedatul are moștenitori legali.

Ca să pot cere dizolvarea/suspendarea srl trebuie să deschid succesiunea și doar in baza certificatului de moștenitor pot solicita acest lucru la Registrul Comerțului ? Altă procedură mai simplă nu există ?

Mulțumesc
Buna seara,
Vad ca stiti raspunsul.
Cautati si ceilalti mostenitori LEGALI ai defunctului (descendenti, sotie si/sau ascendenti privilegiati)
Trebuie sa dezbateti mostenirea.